powrót16-02-2011 14:00

Obudynki użyteczności publicznej cz2 . Korekta wpływu .

W tym artykule pokażę i omówię ułomną obecność konkretnych budynków użyteczności publicznej , a następnie pokażę korektę ich wpływu . Będą to : biblioteka , budynek sejmu RP , budynek uczelni . Podobnie jak dla budynków mieszkalnych , tak i tu stwierdzimy , że budynki pełniące współcześnie te funkcje , nie są budynkami wpasowanymi w strumień energii CHI . Do czasu , aż nauczymy się tworzyć odpowiednie formy budynków , konieczne jest wpasowanie istniejących już budynków w przepływający strumień CHI w sposób , który proponuję poniżej . I tutaj podobnie jak w przypadku dotychczas omówionych budowli ( 2/, 3/) pomocne nam będą plakietki .

Plakietki są podobne w formie , różnią się przede wszystkim kolorem , co zostanie wyjaśnione . Ustalenie miejsca ich naklejenia na ścianie budynku identyczne jak w 2/, 3/.


Biblioteka Rys.1

Wymiar obrysu ramki 30 x 30 cm . Zamocowanie na scianie budynku na wysokości 2,5m lub wyższej , nawet blisko dachu . (U1 /)


Budynek parlamentu Rys.2

Wymiar obrysu ramki 30 x 30 cm . Zamocowanie na scianie budynku na wysokości 2,5m lub wyższej , nawet blisko dachu . (U1 /)


Budynek uczelni Rys.3

Wymiar obrysu ramki 30 x 30 cm . Zamocowanie na scianie budynku na wysokości 2,5m lub wyższej , nawet blisko dachu . (U1 /)

Biblioteka . Budynek biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul.Szajnochy . Dla biblioteki właściwa jest plakietka Rys.1 . Widok z satelity >>tutaj . Zdjęcie po lewej stan aktualny . Zdjęcie po prawej , w górnym rogu rodzaj plakietki . Na budynku dwie plakietki (groszkowe kropki) , na dwóch skrzydłach budynku .

Zdjęcie lewe . Odczuwalne jest obniżenie energii CHI. Nie sposób określić przeznaczenia budynku. .Budynek ma spadziste dachy oraz ostre wieże ( niekorzystne) . Wewnątrz jest niska , ponura energia . Nie sprzyja to lekturze . Pobyt wewnątrz jest męczący , nie można się skupić , chce się stamtąd wyjść jak najprędzej . Tylko poczucie konieczności zmusza , by tam pozostawać przez jakiś czas .

Zdjęcie po prawej . Plakietka ma barwę groszku ( połączenie zieleni i żółtego ) jak plakietka szkoły ale odcień jest dużo jaśniejszy , delikatniejszy . Zielony to wzrost , rozwój , wiedza . Żółty to dobroć , dobroć autorów dających wiedzę drugim . Wewnątrz budynku panuje atmosfera delikatnego zaciekawienia , zachęcająca do pogrzebania w katalogu , do podejścia do półek i poszukania interesującego tytułu , a następnie do zagłębienia się w lekturze , ale ... ale niczego nie narzucająca . To energia właściwa dla tego miejsca .

Budynek parlamentu . Sejm RP , część kompleksu zabudowań przy ul.Wiejskiej w Warszawie . Ta część , w której jest sala posiedzeń . Zdjęcie satelitarne >>tutaj . Zdjęcie po lewej stronie , stan obecny . Zdjęcie po prawej , w górnym rogu rodzaj plakietki . Na budynku kropki barwy morskiej zieleni w czterech miejscach . To miejsca czterech plakietek , bo tylu wymaga złożoność planu budowli .

Zdjęcie lewe . Odczuwalne jest lekkie obniżenie energii CHI ale budynek ją posiada . Jest w nim obecna atmosfera przewodzenia ( poczucia przewodnictwa ) jednak brak w niej dookreślenia czym ono powinno być .

Zdjęcie prawe . Plakietki mają barwę zieleni z domieszką niebieskiego . Sejm jest organem tworzącym prawo , a prawo reguluje życie społeczeństwa udrażniając je ( taki jest cel : udrożnienie a nie blokowanie ) , stąd zieleń , barwa życia , wzrostu . Niebieski to kolor działania . Odcień jasny . Obie barwy składają się na atmosferę ożywienia i poczucia kierowania krajem . Jeśli dodać do tego poczucie przewodnictwa , to mamy energię właściwą dla tego miejsca .

Budynek uczelni wyższej . Budynek Wydziału Elektroniki Pwr przy ul.Janiszewskiego we Wrocławiu ( wybrałem go przez sentyment , bo jestem absolwentem ) . Zdjęcie satelitarne >>tutaj . Na zdjęciu po lewej stan obecny . Po prawej , widoczna w górnym rogu rodzaj plakietki . Na budynku w czterech miejscach kropki , miejsca umieszczenia plakietek . Budynek ma rozczłonkowany plan , stąd cztery plakietki .

Zdjęcie po lewej , odczuwalna niska energia miejsca wynikająca z kształtu . Nie sposób określić przeznaczenia obiektu . Zdjęcie po prawej , odczuwalne podniesienie energi CHI. Jasna zieleń na plakietkach to kolor życia , wzrostu . W tym miejscu otrzymuje się wiedzę , a wiedza przyczynia się do wzrostu , warunkuje go . Odczuwalna jest tu teraz ożywiająca atmosfera oczekiwania w miejscu , które dostarcza wiedzy . Oczywiście nie obejdzie się bez wytężonej pracy i na to trzeba być przygotowanym . Jest to energia właściwa dla tego miejsca .

<<>>

4/ Budynki użyteczności publicznej . Korekta wpływu . 15 lutego 2011

3/ Budynki wielorodzinne i świątynie . Korekta wpływu . Usytuowanie względem strumienia CHI 13-02-2011

2/ Budynek jednorodzinny, wolnostojący . Korekta wpływu . Usytuowanie względem strumienia CHI 11-02-2011

1/ Oddziaływanie obiektów z otoczeniem . Budownictwo 10-02-2011
powrót