powrót


25 kwiecień 11:20


Początek rozmów USA - Korea Północna (propozycja harmonogramu rozmów)


Dwie notatki z gazeta.pl. Jedna o zakończeniu rozmów trójstronnych w Pekinie, druga informująca o posiadaniu przez Koreę Północną broni nuklearnej. Zdarzenie wymaga komentarza.


fragment notatki z www.gazeta/pl

Korea Północna ma broń nuklearną! (pełny tekst)

cnn, afp, ap, mak  24-04-2003, ostatnia aktualizacja 24-04-2003 21:43


Przy braku oficjalnych wyjaśnień co do przyczyny jedynym możliwym wyjaśnieniem był czwartkowy antyamerykański komunikat agencji północnokoreańskiej KCNA. Pisze ona m.in.: "Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak napięta, że w każdej chwili może wybuchnąć konflikt spowodowany działaniami amerykańskimi", i wzywa Amerykanów do "zdecydowanego odejścia" od wrogiej polityki wobec Korei Północnej.


drugi fragment tez z www.gazeta.pl

USA-Korea Płn./ Strony "dobitnie przedstawiły stanowiska" (aktl.) (pełny tekst)

 (PAP) 24-04-2003, ostatnia aktualizacja 24-04-2003 19:21


Powell powiedział też, że w Pekinie strony (Chiny, USA i Korea Północna) "dobitnie przedstawiły swe stanowiska" i że Waszyngton "nie zrezygnował z żadnej opcji", co - jak pisze Reuter - jest dyplomatycznym sformułowaniem, oznaczającym, że nie wykluczono akcji militarnej. Powell podkreślił jednak, że prezydent George W Bush "jest w dalszym ciągu przekonany, iż możliwe będzie znalezienie pokojowego rozwiązania"



Mój komentarz


Szukając porównania z sytuacją w negocjacjach z Irakiem , widac tu różnicę polegająca na jawnej deklaracji posiadania broni masowego rażenia ( pełny pierwszy tekst ). Przytoczone oświadczenie pomija prawdziwe źródło napięcia , jakim jest deklarowane posiadanie broni nuklearnej , czemu towarzyszą doświadczenia z rakietami dalekiego zasięgu.

Powtarza się tu sytuacja walki propagandowej z Iraku. Korea nazywa wrogimi działania USA, domagającego się rozbrojenia Korei, co leży w interesie całego regionu. Jest to propagandowa walka na słowa i tak jak walka , stwarza skutek w postaci napięcia w skali globalnej.

Przekonania prezydenta Busha, o możliwościach pokojowych dróg poszukiwania rozwiązań , ostatecznie przeczą oskarżeniom Korei o wrogiej polityce USA. Korea jako suwerenne państwo ma szansę samodzielnego rozbrojenia się.



Harmonogram rozmów z Koreą


O problemie Korei Północnej wypowiedziałem się w Trzeci Proces/1 i Trzeci Proces/2 .W tekstach tych napisałem, że teraz jest czas rozmów.

Ja patrzę na tą sprawę z punktu widzenia rozwoju Procesu Trzeciego. Jego pełne rozwinięcie jest ważnym celem, który należy świadomie wspomóc. Ostatecznie otrzymujemy stan równowagi i stan poczucia pełni. Na tym etapie w obszar zostanie włączona Japonia i Korea Południowa.


To nie jest kolejna interwencja w niustającym ciągu rodzących się dyktatur, to jest umożliwienie osiągnięcia stanu równowagi, w którym już takie dyktatury nie będą powstawać. Jest to optymistyczna wizja rodzącego się Nowego Świata.


Kierując się tym nadrzędnym celem , pozwolę sobie tutaj sformułować moje przewidywania optymalnego rozwoju wydarzeń.


Harmonogram

Na zakończenie rozmów jest czas do końca 25-30 czerwca 2003 (termin 26 czerwca). Wtedy powinien już zaistnieć dokument , w którym Korea zobowiąże się do:


1/ niewznawiania programu produkcji broni masowego rażenia, w tym nuklearnej

2/ zezwolenia na stały nadzór przez inspektorów amerykańskich


A/ 27 -30 kwiecień . Powinien powstać zaakceptowany przez Koreę plan działań towarzyszący kolejnym etapom rozmów

B/ Raport prezentujący stan posiadania broni i stan posiadanej technologii, Korea powinna złożyć do 19- 24 maja 2003. (termin 20 maja)

C/ Inspektorzy anerykańscy (nie ONZ, to wynika z niewyjasnionych wydarzeń , patrz Blokada ONZ) powinni znaleźć się w Korei najpóźniej do 5- 10 czerwca 2003. (termin 7 czerwca) , z możliwością stałej tam obecności i nadzoru .

D/ Broń należy zniszczyć , bądź wywieźć poza granice Korei najpóźniej do 20- 24 czerwca 2003. (termin 21 czerwca)


Powstanie dokumentu o końcowej treści jw. wystarczy dla poszerzenia obszaru Procesu Trzeciego, który obejmie wtedy Koreę Południową i Japonię ale nie Koreę Północną i nie Rosję. Planowany termin poszerzenia 23 czerwca jest uwarunkowany w tym harmonogramie usunięciem broni nuklearnej z Korei Północnej.



Rys 1


Czy powyższy harmonogram może sie zrealizować ?

Szanse są na tym poziomie, że trzeba sie starać , by go przeprowadzić, niezaleznie od rodzących się wątpliwości. Sytuacja zmieni się w przypadku niezrealizowania punktu A/ .


Czy w zamian za podporządkowanie się można coś obiecywać Korei ? Nie wolno współpracować z nimi. Wolno dać im tylko pomoc humanitarną a więc tylko wspomagającą cierpiącą głód ludność, nic ponadto.

Wydaje się , że odpowiedzi na postawione pytania są oczywiste. Dla porządku jednak postanowiłem je tu zamieścić.



powrót