powrót

kliknij na obraz w celu uzyskania powiększenia

Sandro Botticelli

św Dominik pomiędzy 1498 a 1505

St Dominik

Botticelli, Sandro (Alessandro da Mariano di Vanni di Amedeo Filipepi)

Ermitaż

w tym wizerunku istotny jest gest wzniesionej dłoni .

Dwa palce , wskazujący i środkowy wyprostowane , pozostałe zgięte razem ,


pełnego wyjaśnienia funkcji tego gestu dostarczyłem przy okazji innego obrazu : David "Ślub w Canie" . Wyjaśnienie jest złożone , więc nie będę go tutaj powtarzał i odsyłam do tamtego opisu

( doświadczenie tam opisane można sobie przeprowadzić samemu i jeśli potrafi się intuicyjnie wyczuwać dobre i złe jedzenie , to eksperyment powiedzie się )


---


Szanowny czytelniku . Skoro już zapoznałeś się z opisem :"Ślubu w Canie" , to dodam teraz , że Dominik idzie przez świat i gdzie tylko może , rozsyła niekorzystną energię .

W Wikipedii ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Dominik_Guzm%C3%A1n )

znajdziemy opis przedstawień Dominika, który uzupełnia się z wizerunkiem Botticellego :

" Często u jego stóp ukazany jest pies z płonącą pochodnią w pysku, stojący na kuli ziemskiej. Jest to nawiązanie do innej legendy, według której matka Dominika, bł. Joanna, miała przed jego narodzeniem sen, że urodzi psa trzymającego zapaloną pochodnię, którą rozpali cały świat. Pies w biało-czarne łaty (kolory habitu dominikańskiego) symbolizuje także samych dominikanów (Domini canes - psy pańskie) i ich misję, czyli niesienie ognia Słowa Bożego na cały świat. "


W tym opisie jest nawiązanie do NT , czyli słowa bożego , i jest w nim mowa o niszczącym działaniu pisma . Wszystko razem układa się w jedną logiczną całość .

Pismo NT działa niszcząco na wyobraźnię , psuje stosunki międzyludzkie , i jest dosłownie i w przenośni "ogniem" spalającym relacje międzyludzkie , a więc spalającym świat .


Odnotowujemy kolejny protest przeciwko NT .


porównaj : Botticelli, Alessandro Matka i dziecko 16-05-2009 ; Botticelli, Alessandro Matka i dziecko c.1480/1490 21-05-2009 ; Raphael Święta rodzina 1500 31-05-2009 ; Botticelli, Alessandro Hieronim, zwany świętym 19-05-2009
1-06-2009
powrót