powrót

kliknij na obraz w celu uzyskania całości

Alessandro Botticelli

Hieronim, zwany Świętym

pomiędzy 1498 i 1505


St Jerome

Hermitage Museum


Copyright ©2003 State Hermitage Museum
All rights reserved.


http://www.hermitagemuseum.orgHieronim 1), kościelny wzór do naśladowania


w otoczeniu Hieronima , uznanego "świętym" , uderza całkowity brak oznak cywilizacji , ( poza Księgą Nowego Testamentu )

wpatrzony w czaszkę , symbol śmierci i krzyż , symbol cierpienia , Hieronim ledwie się czymś okrył ,

postrzegając świat jako padół płaczu i cierpienia , i kultywując ten wzór , przesłaniamy sobie bardzo skutecznie urodę życia . Słuchając złego wzorca pozbywamy się radości istnienia , a bez niej zamieramy w letargu

szata jego połyskuje fioletem , to niewątpliwie barwa nienawiści , nienawiści , która go oddala od świata ,

nawet natura uległa tutaj presji Księgi i samego Hieronima , i w najbliższym otoczeniu całkowicie zrezygnowała z naturalnego piękna , które jest przecież w niej obecne na każdym kroku

---

sam Botticelli musiał zapewne cierpieć , nie mogąc namalować tu ani jednej róży


---

Południe Europy różni od jej Północy bieda i zacofanie . Jest to obszar, gdzie nie dotarła Reformacja i gdzie Kościół Katolicki zachował pełnię władzy . Reformacja wprawdzie od Księgi nie odeszła , jednak wprowadziła zmiany ( rezygnacja z rzeźbionych postaci ludzkich była najważniejsza - zakaz w Dekalogu !2)DALEJ AKTUALNE ! ) , które poluźniły znacznie ciasny gorset wyobraźni i wolności . Na Południu wpływ Księgi jest więc szczególnie wzmocniony .

Hieronim ze Strydonu został świętym Kościoła Katolickiego . Został też uznany jednym z czterech zachodnich "ojców" Kościoła .

"Kościół zawsze będzie szedł przeciwko Światu" ( Józef Glemp prymas Polski ) . Może sobie na to pozwolić , latając samolotami i siedząc w Internecie , i ostatecznie czerpiąc siły poprzez podstępne wyczerpywanie sił aktywnej części ludzkości .

Nie jest trafne powiedzieć , że nasz kraj jest oazą zacofania i zabobonu , bo naprawdę jest on oazą dla zła , które trawi go od wnętrza , wyczerpuje siły i uniemożliwia swobodny rozwój .

1) o Hieronimie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hieronim_ze_Strydonu

2) Pwt 5:8 ( V Mojż 5:8 ) (Przekład Nowego Świata 1997) „" 'Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku, żadnej postaci podobnej do czegokolwiek, co jest w niebiosach w górze, albo tego, co jest na ziemi na dole, lub tego, co jest w wodach pod ziemią.” ( porównaj V Mojż 4:16-18 inaczej Pwt 4:16-18 )

źródło : http://apologetyka.com/biblia/

należy wybrać „Wyświetlanie interlinearne” i do pola wpisać Pwt 5:8 ( skróty ksiąg wg podręcznika na stronie )19-05-2009
powrót