powrót

uzupełnione 7-08-2004

David, Gerard

Ślub w Canie

The Marriage at Cana
c. 1500
Wood
39 1/4 x 50 1/2 in (100 x 128 cm)
Musee du Louvre, Paris
Kliknięcie na obrazie spowoduje wyświetlenie jego powiększeniaPokazana scena przedstawia znany fragment z tekstu NT, opisujący tzw. 'cud' w Kanie Galilejskiej, gdzie w trakcie wesela Chrystus dokonał jakoby zamiany wody w wino. Fragment NT jest dostępny >>tutaj . Jest to jedna z wielu zagadek . Tekst sugeruje „nadzwyczajne” zdarzenie . David wyjaśnia na czym ten „cud” polegał .

U góry na obrazie , centralnie , widzimy kobietę z uniesioną do góry dłonią. Kciuk i palec wskazujący są złączone . Patrzy ona jakby wprost przed siebie. Przed nią na stole leżą potrawy weselne. Wśród potraw wiele z nich jest żółtego koloru.

Po lewej u góry postać Chrystusa (charakterystyczne promienie wokół jego głowy) z uniesioną dłonią i wzniesionymi do góry dwoma jej palcami, pozostałe są zgięte do środka i kciuk też . Ten gest znajdziemy na ikonach przedstawiających Chrystusa .

Jego uwaga jest skupiona na pierwszym z lewej dzbanie. Wlot dzbana jest zaczerwieniony a korpus poczerwieniały. Na prawo stoi podobny dzban z czerwonym wlotem i poczerwieniałym korpusem. W nim przemiana została już dokonana.

Pozostałe dzbany są ustawione w szeregu , w oczekiwaniu na zamianę ich zawartości. Ich wloty są szare, a korpusy brązowe.

Wokół, wśród świadków zdarzenia panuje nastrój 'nabożnego' oczekiwania.

Interpretacja

Zrozumienie tej sceny zależy od wiedzy o świecie, którą dysponuje obserwator. Kto uwierzył tekstowi NT, ten zobaczy tu akt zamiany wody w wino. Kto zaś wie, że człowiek ma zdolność przekierowywania energii CHI , ten zobaczy pokazane tu dwa akty umieszczenia energii CHI w pożywieniu i w wodzie.

Powyżej kobieta przekierowuje żółtą , dobrą CHI do pożywienia na stole. Ważny jest gest jej ręki oraz koncentracja wzroku i woli na całości potraw, które chce w ten sposób 'naładować' (nasycić) .

Po lewej Chrystus 'ładuje' wodę czerwoną CHI, jej niekorzystną dla zdrowia człowieka formą. Ważny jest gest jego ręki oraz koncentracja wzroku i woli na dzbanie, i jego wlocie. Spożycie takiej wody jest szkodliwe, oszałamia czyli przenośnie upija.

Każdy z nas może powtórzyć to doświadczenie fizyczne . Nasycanie wody „czerwienią” trwa około 10s . Woda taka jest szkodliwa ( lekko , jak sądzę , ale nie próbowałem ) . Porównując tę wodę z czystą , nienasyconą niczym , możemy intuicyjnie odczuć różnicę . Do tego potrzebna jest jednak umiejętność intuicyjnego odróżniania , a nie każdy ją posiada ( można to sobie wypracować ) .

Zagadka

Właściwości takiej 'wody', kolor czerwony i to, że ona oszałamia, stało się podstawą zagadki, która została opowiedziana w NT. O innych zagadkach, których w NT jest bardzo wiele czytaj w Nowy Testament twór człowieka.

Tekst NT ma charakter szyderczy ( częste w NT ) . Gospodarz wesela daje się oszukać i twierdzi , że wino jest wyśmienite . Słudzy , którzy najpierw uczestniczyli w „cudzie” i rozumieją jego sens fizyczny , słysząc jego ocenę mają świadomość jego pomyłki , lecz nie wyjawiają jemu prawdy .

Tej prawdy nie wyjawiają nam także kapłani KK . Jesteśmy jak gospodarz wesela , dopóki wierzymy w „cud” przemiany wody w wino . Pozostajemy wykołowani .powrót