powrót



9 -11- 2006 12:30

Opóźnienie trudności

źródło: www.rzeczpospolita.pl 9-11-06

początek cytatu, fragmenty >

ROZMOWA Richard Pipes ( Richard Pipes, były doradca prezydenta Ronalda Reagana, historyk, sowietolog )

Prezydentem będzie John McCain

Amerykanie mają dość republikanów...


Richard Pipes: To nie tak. Wybory do Kongresu w połowie kadencji prezydenta na ogół przyciągają niezadowolonych. Pozostali wolą siedzieć w domu. Tak samo było za czasów Billa Clintona w 1994 roku, gdy zwyciężyli republikanie. W tego typu wyborach decydują sprawy lokalne, a nie ogólnonarodowe. CNN twierdzi, że tym razem było inaczej. Ale ja im nie wierzę. Oglądam Fox News.

Czy polityka Stanów Zjednoczonych wobec Iraku się zmieni?

Zmieni się, ale nie z powodu zwycięstwa demokratów. Dwie trzecie Amerykanów nie jest zadowolonych ze sposobu prowadzenia tej wojny. Biały Dom musi to brać pod uwagę i już od dawna to robi. Komisja parlamentarna pod kierunkiem Jamesa Bakera wkrótce przedstawi możliwe scenariusze. Moim zdaniem do czasu wyborów prezydenckich część wojsk zostanie wycofana. Może do Kuwejtu. Różne opcje są możliwe. ( del(ay) – ang. opóźnienie )

W tych wyborach wygrała niespotykana dotąd liczba kobiet oraz kolorowych. To będzie odtąd chyba trwała tendencja, która sprzyja demokratom?

To już zupełnie inny kraj niż ten, do którego przyjechałem 60 lat temu. Wielokulturowy, wieloreligijny, wielojęzyczny. I rzeczywiście te mniejszości raczej głosują na demokratów. Ale serce Ameryki pozostało konserwatywne. Demokraci o tym wiedzą i dlatego sami przesuwają się w prawo. Hillary Clinton zmiażdżyła swojego przeciwnika w Nowym Jorku, bo stała się o wiele bardziej konserwatywna niż dotąd. ( bedang. koryto, podstawa )

Część ekspertów uważa, że te wybory były dla demokratów tylko przystankiem do zdobycia "prawdziwej" władzy: Białego Domu.

Jestem optymistą co do 2008 roku. Republikanie wygrają. Muszą tylko wyciągnąć wnioski z obecnych wyborów i wysunąć kandydaturę Johna McCaina. To człowiek, który nie na wszystko ma konserwatywne poglądy i dlatego część republikanów go odrzuca.

Ale dzięki temu jest do zaakceptowania dla wielu demokratów. Jest także sławnym bohaterem wojennym. Demokraci nie mają równie dobrego kandydata. Jest przecież nie do pomyślenia, aby Barack Obama, czarnoskóry Amerykanin praktycznie bez doświadczenia politycznego, został prezydentem Stanów Zjednoczonych!

Hillary Clinton również wzbudza zbyt wiele negatywnych emocji. Demokraci w ogóle są zdezorientowani, podzieleni, nie mają żadnej ideologii. Zachowują się tak, jakby to były lata 30., czasy Franklina Roosevelta. Republikanie mają natomiast jasną wizję świata: prywatna przedsiębiorczość, bezpieczeństwo, zaangażowanie na świecie. I najlepsze rozwiązanie dla biednych: gospodarka, która kwitnie. ( snejk - ) ( snag (wym. snejk) – przeszkoda , trudność )

Rozmawiał Jędrzej Bielecki

< koniec cytatu

Pokolorowane fragmenty odpowiadają czerwonej barwie CHI towarzyszącej fragmentom wypowiedzi z ukrytymi słowami. Czerwień to zło.

Pipes wstawił do swojej mowy ukryte słowa: ' delay' , 'bed', 'snag' . Słowa te komentują treści poszczególnych fragmentów.

I tak kolejno: słowo 'opóźnienie' odnosi się do fragmentu o prawdopodobnym lecz częściowym wycofaniu Amerykanów z Iraku, słowo 'koryto' odnosi się do uwagi o tendencji p.Clinton przesuwania sie w kierunku postaw republikańskich, wskazując na stałość takiej tendencji u wszystkich polityków demokratów i trzecie słowo 'trudność' , odnosi się do fragmentu wskazującego na trudności przeciwników republikanów w znalezieniu dobrego kandydata na prezydenta.

Tak 'podkreślone' fragmenty wypowiedzi brzmią jak pewniki. Bez słów ukrytych brzmiałyby one jak tezy do dyskusji. Pipes jawi się jako mędrzec.

przemawiając w powyżej opisany , ukryty sposób , Pipes postąpił niemoralnie z uwagi na sposób wypowiedzi ( patrz Mowa )

( porównaj Der Sur , Cane , Mowa )



powrót