powrót



21-11-2006 14:30

Zły umysł

źródło: www.ng.ru Niezawisimaja Gazieta 21-11-2006

początek cytatu, fragmenty >

Наталья Меликова

Сергей Ястржембский: я вижу заинтересованность Евросоюза

Natalia Mielnikowa

Siergiej Jastrzembski : Widzę zainteresowanie Eurosojuszu

...

pierwszy fragment:

N.M.– Сергей Владимирович, премьер-министр Польши Ярослав Качиньский потребовал от России ратифицировать договор к Энергетической хартии и снять эмбарго на экспорт мяса и овощей из Польши. В противном случае Польша блокирует переговоры по заключению нового соглашения о сотрудничестве между Россией и Евросоюзом. Насколько опасен для нас демарш официальной Варшавы?

S.J. - Демарш Польши – плохая новость для всего Европейского союза. Это прежде всего его внутренняя проблема, и выходить из этой ситуации им надлежит самим. ( w ozi - )

N.Mielnikowa: - Polski premier J.Kaczyński zażądał od Rosji uzupełnienia karty Energetycznej oraz zdjęcia embargo na eksport mięsa i warzyw z Polski. W przeciwnym razie Polska zablokuje rozmowy nad nowym porozumieniem o współpracy między Rosją a Eurosojuszem. Na ile protest Warszawy zagraża naszym interesom ?

S.Jastrzembski : - Protest Polski – to zła wiadomość dla całego Europejskiego Sojuszu . To przede wszystkim jej wewnętrzny problem i wychodzić z tej sytuacji powinna (Polska – dop.) sama.

drugi fragment:

N.M. – Не считаете ли вы, что ЕС намеренно затягивает заключение нового договора? Через полтора года в России пройдут выборы президента, и каким бы замечательным ни был новый хозяин Кремля, его авторитет на международной арене в первое время не будет высоким. Добавим к этому смену элит и возможную нестабильность. У Евросоюза тогда появится больше рычагов воздействия на Россию…

S.J - У меня нет ощущения, что в данном случае Евросоюз принимает во внимание внутриполитический календарь России. Это не в интересах основной части наших партнеров из стран ЕС. Во-первых, они стремятся к тому, чтобы принципы энергетического сотрудничества получили дополнительное подтверждение в авторитетном документе. И мы, в принципе, готовы пойти на это.

( punta piar tiecz of um - )

N.M. - Czy nie sądzi Pan , że Eurosojusz celowo przeciąga podpisanie nowej umowy . Za półtora roku w Rosji wybory nowego prezydenta, i choćby nie wiadomo jak wymarzonym był nowy gospodarz Kremla , jego autorytet na arenie miedzynarodowej nie będzie początkowo duży. Dodajmy do tego zmianę elit i możliwą niestabilność. W Eurosojuszu pojawi sie wówczas zwiększony nacisk na Rosję ...

S.J. - Nie mam wrażenia, żeby w tej sytuacji Eurosojusz wziął pod uwagę wewnętrzny kalendarz Rosji. To nie leży w interesie naszych najważniejszych partnerów z UE. Po pierwsze , oni dążą do tego, żeby zasady współpracy energetycznej otrzymały ostateczną podstawę we wspólnym dokumencie. I my , w zasadzie, jesteśmy gotowi na to samo.



< koniec cytatu

Pokolorowane fragmenty odpowiadają czerwonej barwie CHI towarzyszącej fragmentom wypowiedzi z ukrytymi słowami. Czerwień to zło

Jastrzembski umieścił w swojej wypowiedzi ukryte słowa:

'w ozi' ( niem. na wschodzie ) oraz

' punta piar tiecz of um' - 'punkty (wpływy, ustalenia) 'piaru' wyciekły z umysłu' ( tu 'piar' czyli PR od Public Relations , kreowanie wizerunku ).



W pierwszym fragmencie mówi więc: 'Protest Polski – to zła wiadomość dla całej Unii Europejskiej . To przede na wschodzie powinni ( Polska ) sami (zmienić)' . Oznacza to , że uważa , że sprawa embarga nie jest sprawą Unii ale tylko i wyłącznie Polski. Nie może jednak powiedzieć tego jawnie , bo oficjalnie Unia jest zobowiązana do popierania Polski.

W drugim fragmencie , komentując niejawnie początkowe braki nowego rosyjskiego prezydenta, mówi: ' Nie wydaje mi się , by wpływy 'piaru' uleciały z umysłów '.

Twierdzi więc, że uda się wykreować wizerunek prezydenta i utrwalić go w umysłach. Warto zauważyć , że umysły traktuje jak pojemniki na informacje. Mówi to z ukrycia i po tak zadanym pytaniu , które wydaje się nie pozostawiać mu żadnej szansy , dalej jawi się 'niezłomny'.

Bez metody 'ukrytej mowy' zachowanie takiej pewności siebie nie byłoby możliwe.

Jastrzembski postąpił tu niemoralnie z uwagi na sposób wypowiedzi ( patrz Mowa )

oraz złamał prawa:

Pr1/g1 Nie ma wolności człowiek postępować z innymi tak, że chociaż uczestniczy formalnie we wspólnych sprawach to skrycie przeszkadza

Pr1/c1 Nie ma wolności człowiek postępować z innymi tak, że inni są przy nim jak muchy na słoniu , a on wprawdzie wysłuchuje ich ale nie zmienia kursu

( porównaj Der Sur , Cane , Mowa )



powrót