powrót16-03-2011 23:20

DOM dla osób starszych

Dom omówiłem po raz pierwszy >>tutaj . Był to dom pary z dziećmi . W jego wnętrzu , które miało kształt o odpowiednich parametrach , nie za dużych i nie za małych , energia CHI wydzieliła z siebie wiele różnych form o różnych zabarwieniach emocjonalnych , odpowiednich dla wielu miejsc domu .

Oprócz domów dla rodzin istnieje także potrzeba miejsc pobytu dla samotnych , starszych osób.


Dom dla osób starszych

Jest wiele osób starszych , samotnych , którymi może opiekować się ktoś młodszy , energiczniejszy . Poniżej przedstawiam prototyp takiego domu , w którym energia CHI rozwija swoje 'liście' , tymi formami energii , które są właściwe dla tego miejsca .

W domu takim może się pomieścić maksimum 10 ( dziesięć ) osób , w pokojach jednososobowych . Optymalną ilością jest osób 8 (osiem ). W domu tym jest także miejsce dla stałego pobytu bezdzietnej pary , opiekującej się stale pensjonariuszami . Do ich pomocy mogą w ciągu dnia pojawiać się jeszcze dwie osoby z zewnątrz .


Rys.1


Maksymalne wymiary domu to 15m x 35m . Energia CHI wlatuje wejściem WE i przebiegając budynek wydziela z siebie poszczególne formy energii ( w kształcie liści ) , po czym wylatuje tylną ścianą , gdzie należy umieścić małe okienko ( 20 x 30 cm ) . Jeżeli na trasie głównego strumienia CHI postawimy ściankę , to powinno w niej być umieszczone na drodze strumienia ( jak na rysunku ) okienko 50 x 60 cm dla swobonego przepływu energii .

Wewnątrz są wyznaczone miejsca , w których można wydzielić przestrzenie mieszkalne dla obsługi ( po lewej stronie domu) i przestrzenie mieszkalne dla pensjonariuszy ( po prawej stronie ) . Pokoje powinny być jednoosobowe.

Salon (2) , jest to miejsce wspólne dla pensjonariuszy , gdzie mogą oni spotkać się po posiłku . Miejsce to przylega do jadalni (3) , z której można też oddalić się w prawo , bezpośrednio do pokojów . Do salonu przylega gabinet mężczyzny zarządzajacego domem . Żeby był on łatwo dostępny dla pensjonariuszy należy gabinet połączyć z salonem .

Energia pól 2, 3 i 6 jest ciepła i sprzyja poczuciu wspólnoty i miłemu odczuwaniu miejsca . Pole 7 , to pole gości . Odczuwamy tu ożywienie , związane z pojawieniem się kogoś z zewnątrz .


Podział wewnętrzny pomieszczeń powinien pokrywać się z polami energii CHI . Na rys.2 pokazałem przykładowe rozmieszczenie obszarów , na których można wydzielić pomieszczenie dla 8 pensjonariuszy .


Rys.2

Pomiędzy polami 6 – pokoje i 5 – łazienki , są wolne miejsca na trasy komunikacyjne . Można oczywiście próbować innego rozmieszczenia w obrębie właściwych pól CHI . Światło do pomieszczeń w polach 6 można doprowadzić świetlikami .


Dach budynku powinien być płaski lub jednospadowy o kącie nachylenia nie większym jak 8 stopni .

Jest to oczywiście idea , wymagająca dopracowania konkretów .<<>>powrót