powrót



21- 09-2006 15:25

Bajer Węgrów



źródło: www.rzeczpospolita.pl 21-09-2006

początek cytatu>

JOZSEF BAYER

Orban nie bez winy

Tak jak gdzie indziej, zdecydowana większość Węgrów nie jest skłonna do wyrzeczeń, a ogłoszenie reform zawsze doprowadza do spadku popularności partii rządzącej

JOZSEF BAYER, dyrektor Węgierskiego Instytutu Nauk Politycznych



fragment >



Na Węgrzech, tak jak gdzie indziej, zdecydowana większość ludzi nie jest skłonna do wyrzeczeń, a ogłoszenie reform zawsze doprowadza do spadku popularności partii rządzącej. Politycy o tym wiedzą i wolą nie ryzykować. Gyurcsany postanowił jednak, że ktoś w końcu musi to zrobić. Ryzykuje oczywiście powtórkę z połowy lat 90., kiedy lewica zapłaciła za reformy przegranymi wyborami. ( opory mo - ) Moim zdaniem ostatnie wydarzenia nie mają nic wspólnego z tym, że socjaliści Ferenca Gyurcsanyego utrzymali się u władzy. Program reform musiałaby wprowadzać każda inna partia, która chciałaby wypełnić unijne zobowiązania dotyczące chociażby deficytu budżetowego. Ale to Gyurcsany w ostrych słowach chciał uświadomić swoim partyjnym kolegom, że polityka to nie tylko gra o władzę, ale przede wszystkim odpowiedzialność wobec państwa. ( 'o' w ul. , 'a' w państwa - ).

...

not. Lor



< koniec cytatu





Wiemy o co chodzi na Węgrzech. Premier okłamywał naród kilka lat , po czym przyznał się do tego na zamkniętym posiedzeniu własnej partii , a nagranie z posiedzenia zostało upublicznione.

Otwarte popieranie go w tej sytuacji to popieranie kłamcy. Autor pozornie więc doszukuje się normalności w działaniu premiera ale z ukrycia stara się być współczującym kolegą. Wyraża się więc o nim jako o sprawnym działaczu ale robi to niejawnie. -Mówi on ( 'o' w ul. , 'a' w państwa ) jedno tu , drugie tam , dwoi się i troi ( 'ul.' to partyjne zbiorowsko , napewno mu niełatwo, napewno go kąsają , 'państwo' to naród, któremu mówi coś innego ). Niestety ma opory ( opory mo - ) , pomimo swojej niewątpliwej dzielności.

Otwarcie nie mógłby udzielić mu takiego poparcia.



Przemawiając w ten sposób autor postąpił niemoralnie z uwagi na sposób przekazu swojej opinii ( patrz Mowa ) ale także dlatego , że solidaryzuje się z kłamcą, który podawał fałsz za prawdę ( patrz Prawo ).



( porównaj Der Sur , Cane , Mowa )



powrót