powrót

2018-08-18 17:30

Tragedia w Darłówku

Media donoszą o utonięciu trójki dzieci w wieku14,13 i 11 lat na plaży w Darłówku ( >>tutaj ) . Dla rodziców dzieci jest to niewątpliwie tragedia .

Żyjemy w świecie , który jest dziełem bożym , dziełem Stwórcy-Boga . Zastanawiamy się , jak to możliwe , że giną dzieci , o których zwykliśmy uważać , że są niewinne , a skoro są niewinne , to w powszechnej opinii powinny być ochronione przed śmiercią i chorobą , o której sądzimy , że spotyka tylko niegodziwych .

W poprzednim artykule ( >>tutaj ) pisałem , że Żydzi zostali powołani do bycia „światłem narodów” . Co Żydzi sądzą o takiej śmierci , o gwałtownej śmierci , bo taką była śmierć dzieci , które wezbrana fala morza porwała z pomostu . Rabin Unterman w książce „Żydzi, wiara, życie” ( np. >>tutaj ) napisał o takiej śmierci , nagłej śmierci człowieka , że „jak miotła wymiata śmieci z tego świata” .

Wydaje się to nieludzkie , takie porównanie ludzi do śmieci , ale istnieją ludzie , także w tak młodym już wieku jak 11-12 lat , którzy już potrafią być okrutni dla drugich i nieustępliwi w swoim okrucieństwie . Wtedy taki człowiek , niezależnie od wieku szkodzi drugim i zaczyna zaśmiecać zbiorowisko ludzi tworzących społeczeństwo , a tworzenie społeczeństwa , to stwarzanie bezpiecznej przestrzeni dla wzajemnej ze sobą obecności , a nie zakłócanie jej zamiarami i czynami będącymi zagrożeniem bytu drugich . Wiek 11 lat jest momentem , kiedy pojawia się odpowiedzialność , czyli kiedy człowiek zaczyna być oceniany jako istota świadoma swoich czynów .

Ekl 11:9 Ciesz się chłopcze pókiś młody,

trzymaj się dobrych myśli w dniach twojej młodości,

postępuj według wyborów serca i idź za spojrzeniem twych oczu,

ale miej w pamięci, że za wszystko Bóg powoła cię na sąd

Sąd powstaje na bieżąco z każdym naszym czynem , tym złym , taki pomniejsza nasze konto , ale i tym dobrym , taki powiększa nasze pozytywne konto . Nasze konto może przyjąć stan tak silnie negatywny , że zaistnieje potrzeby usunięcia nas ze świata .

Śmierć istoty okrutnej sprawia ulgę skrzywdzonym . Taka śmierć jest dla nich wybawieniem . Powraca równowaga . Tacy ludzie giną w wypadkach i nigdy nie jest to przypadkowe .

Świadomość , że tak jest , pozwala przyjąć do wiadomości takie zdarzenie w miarę spokojnie , bo nie odczujemy zaskoczenia i nie pozostaniemy w szoku spowodowanym zdziwieniem nad niepojętym zdarzeniem . Wręcz przeciwnie pojmiemy to zdarzenie , a pojęcie , inaczej zrozumienie przynosi spokój . Z drugiej strony zrozumiemy wówczas także , że zarówno my sami , jak i nasze dzieci podlegamy stałemu osądowi , i możemy zapewnić sobie i dzieciom uniknięcie nagłej śmierci , jeśli będziemy przestrzegać PRAW .

PRAWA są intuicyjnie proste . Dają się streścić znanymi słowami „nie rób drugiemu , co tobie niemiłe” , a ponadto , bezpośrednio z ich treści widoczne jest , że podstawą naszej wartości jest poszanowanie drugiej osoby i jej bytu. Warto więc studiować PRAWA , bo dopóki nie staniemy się „śmieciami”, dopóty jesteśmy bezpieczni .

Niech ta żydowska wiedza o świecie rzuci światło na nasze życie , bo zdajemy się błądzić jak dzieci we mgle , sądząc po reakcjach naszego społeczeństwa na podobne zdarzenia , jak to w Darłówku .

powrót