powrót




26-12-2014 20:55

Nowy rok

Do opisanego przeze mnie kalendarza ( tutaj >> Kalendarz) chcę dodać graficzne przedstawienie charakterystycznych dni w roku , które w dalekiej przeszłości , jeszcze w starożytności stały się podstawą do wyznaczenia momentu świąt . Sens tego przedstawienia jest taki , że mój obraz pozwala odczuć specyficzną atmosferę tych dni , bo , jak zauważyłem , obserwacja taka nastręcza innym trudność . To stało się przyczyną , że ważny dzień , jakim jest początek roku pozostaje niezauważony , ze szkodą dla nas wszystkich ( za to , kiedy już wiemy czego szukać , to dużo łatwiej jest nam to potem samodzielnie odnaleźć ). Na czym polega ta szkoda , wyjaśnię to pod koniec tego artykułu .

Początek okresu zbiorów

Jednym z tych charakterystycznych dni jest 12 czerwca ( rys1) , odznaczający się ożywieniem po trochę sennym , chociaż pięknym okresie kulminacji wiosennego kwitnienia w maju . To ożywienie nazwane kiedyś „paschą” , co w hebrajskim oznacza „przejście”, wyznacza faktyczne przejście od przednówka do okresu nowych zbiorów . W tym dniu kończy się senność późnej wiosny – kwitnienie dobiegło końca , i życie biologiczne zostaje przestawione na cykl wydawania owoców , czyli jest to początek cyklu „zbiorów” - zarówno obraz , jak i ten dzień zapraszają do wejścia w ten wiele obiecujący okres .


klikając” w rysunek uzyskamy dostęp do dużego formatu

rys1

Zakończenie roku i nowy rok

Następnym bardzo charakterystycznym okresem są dni pomiędzy 1 grudnia a 23 grudnia . Najpierw , od 1 grudnia (rys2) mamy początek 11 dni swoistego, wyczuwalnego „spowolnienia” , bo jest to wygasanie roku , i ma miejsce zamykanie ludzkich spraw . Począwszy od 12 grudnia te sprawy zostaną otwarte ponownie, według stanu na koniec roku, który dobiegł właśnie końca . Inaczej , mamy tu więc do czynienia z zakończeniem starego roku i początkiem nowego . Tak więc najpierw 1 grudnia (rys3) , początek „zatrzymania”

rys2

i dalsze jakby wygasanie , aż do 10 grudnia (rys3),

rys3

i ostatecznie , 11grudnia (rys4) , kiedy to dzieje kończącego się roku ulegają zatrzymaniu

rys4

11grudnia o godzinie 15:00 rozpoczyna się dzień 12 grudnia , rozpoczynający nowy rok . Kolejne dni czyli 12 i 13 grudnia nie wnoszą wiele nowego , w dalszym ciągu odnotowujemy stagnację . Dopiero kolejne dni przynoszą ze sobą ożywienie , które stopniowo narasta , aż do radosnej kulminacji 23 grudnia ( rys5 ).

rys5

Tutaj nowy rok jest już „rozpędzony”.

Czas fizyczny a czas „ludzki”

Należy zauważyć , że w odróżnieniu od czasu fizycznego , który biegnie jednostajnie , czas ludzki jest naznaczony różnymi nastrojami danej chwili . Te nastroje towarzyszą nam codziennie i rzutują na nasze samopoczucie , ale także wyznaczają nam pewne odczuwalne tendencje postępowania . Możemy tym tendencjom ulegać lub nie . Jednak kiedy ulegamy , to wpisujemy się tym samym w dzienny, tygodniowy i wreszcie roczny cykl istnienia .

I tak 12 czerwca ma charakter „zapraszający” nas do wejścia w nowo narodzone bogactwo natury . Tutaj nie mamy wątpliwości . Okres zbiorów od zawsze wiele obiecywał i cieszył . Jednak zauważmy , że ten nastrój, dany nam „z góry” , komponuje się ładnie z nadchodzącymi dniami , wprowadza nas w nie , przygotowuje do nich . Nastrój jest więc elementem kompozycji świata , ładnym bez wątpienia jego składnikiem . Stwórca nie tylko dał Adamowi zbiory , ale też chciał , żeby zbiorom towarzyszyło radosne oczekiwanie .

Drugi , grudniowy okres cechuje coś innego . To czas późnej jesieni i zimy . Nawet barwy moich obrazów stały się jesienne . Pojawia się w nich nastrój wygasania , zamierania , nastrój końca . Taki sam nastrój , jaki odnajdujemy w okresie końca roku. Okres ten jest dobry , a nawet konieczny dla wyciszenia , dla kontemplacji . W okresie zbiorów byliśmy gorączkowo zajęci , zabiegani . Teraz zapasy są już pochowane i co miało się dokonać w tym roku , to się już dokonało . Można rozejrzeć się spokojniej wokół siebie , zastanowić się nad sobą , nad swoim życiem , Można odgrzebać z pamięci sprawy , które , być może źle o nas świadczą i z całą pewnością zaważą na dalszej przyszłości - bo Bóg nie puszcza w niepamięć naszych przewinień i za wszystko nas rozlicza .

Ekl 9.11

9 Ciesz się chłopcze pókiś młody,

trzymaj się dobrych myśli w dniach twojej młodości,

postępuj według wyborów serca i idź za spojrzeniem twych oczu,

ale miej w pamięci, że za wszystko Bóg powoła cię na sąd

Zaraz rozpocznie się nowy rok , więc najlepiej byłoby , żebyśmy wchodzili w niego z dodatnim bilansem dokonań . Jeśli wejdziemy z jakąś sprawą źle o nas świadczącą , to cały kolejny rok zostanie naznaczony nią ujemnie . W obrazie 10 grudnia daje się wyczuć to ostrzeżenie : „to ostatni chwila do naprawy tego co zepsułeś” , tak Bóg ostrzega Adama , chwilę przed zamknięciem bilansów starego roku .

Tak więc pomiędzy 1 grudnia i 11 grudnia mamy czas rozliczeń . Patrzymy w PRAWO i jeśli komuś czymś uchybiliśmy , i jeśli nie naprawiliśmy tego dotąd , zajęci różnymi pilnymi dla nas działaniami , to staramy się to zrobić teraz , bo czas najwyższy .

W odróżnieniu od nastroju ożywienia w czerwcu , któremu poddamy się chętnie , ten okres grudniowy , sprzyjający spowolnieniu działania może być przez nas współcześnie przyjmowany niechętnie , a nawet może być zagłuszany . Działalność w przemyśle czy w handlu nie podlega sezonowym zmianom , jak podlegała niegdyś działalność na roli . Ten rodzaj współczesnej aktywności domaga się od nas jednostajnego rozłożenia aktywności na przestrzeni roku i odwodzi nas od naturalnego rytmu rocznego , ze szkodą dla nas samych .

Wyznaczenie dat

Wyznaczenie momentu rozpoczęcia nowego roku ma więc znaczenie z uwagi na wagę porządkowania własnego życia . Dotyczy to okresu grudniowego , bo ten czerwcowy nie ma tak wielkiej wagi . Dobrze jest też zauważyć , że jeżeli ktoś dba o kształt swojego życia na bieżąco , to okres grudniowy nie przynosi jemu szczególnej nowości . No tak , ale ta uwaga dotyczy tych, którzy mają już ukształtowane rozeznanie w sprawach boskich i ludzkich . Dla pozostałych dobrze jest nadać tym dniom szczególnego charakteru i po to są święta . Mają więc one zarówno charakter społeczny, integrujący , jak i wychowawczy .

Na zakończenie należy podkreślić wagę dokładności wyznaczenia terminów świąt . Jeśli wyliczając momenty rozpoczęcia kolejnych lat rozminiemy się z właściwymi datami , jak to ma miejsce obecnie ( aktualnie wyliczamy daty z opóźnieniem jednego dnia , co ja uwzględniłem w moim kalendarzu , zmieniając początek roku z 12 na 11 grudnia ) , to utracimy okazję wykorzystania sprzyjającego okresu dla porządkowania własnych spraw – w innych , mylnie wyznaczonych dniach będzie nam to przychodziło trudniej .





powrót