powrót










kliknij na obraz w celu uzyskania całości

Hans Holbein Młodszy

Portret Roberta Chesemana 1)

Oil on oak, 59 x 62,5 cm
Mauritshuis, The Hague

źródło http://www.wga.hu



Królewski sokół


lekko i uspokajająco dotyka sokoła ,

a ten ma oczy zakryte , gdyż polowanie jeszcze się nie zaczęło ,

---

na jego twarzy lekki grymas skupienia i koncentracji sił , zakryty cieniem mrocznego zamiaru ,

to mozolny proces kształtowania się kolejnego planu zawłaszczenia , w którym trzeba brać pod uwagę szereg czynników , by się powiódł

rzecz rozgrywa się w jego umyśle . W istocie więc patrzy nie widząc , skupiony na swych myślach . Jest jak sokół , którego trzyma na ręku .

---

tyle o nim ,

a co sądzić o królu , który poluje na własność poddanych ? i jak osądzać takie królestwo ? jak osądzać system społeczny , który produkuje ludzi takich jak Cheseman , nagradzając ich za polowanie na drugich 2) i tym samym deprawuje ich ? - taki człowiek jest stracony dla nieśmiertelności , a tam, w górze , gdzie mieszka Mądrość , tam czekają na nas .

Urządzenie społeczeństwa musi być tak pomyślane, by unikać deprawacji jednostki .

---

Datek wydarty przemocą jest datkiem tylko z nazwy . W istocie jest zaborem mienia . Król okazuje się złodziejem , bo własność jest nietykalna, a zgoda wymuszona gwałtem woła o sprawiedliwość . Poddani żyją w strachu o swoją własność . Pokój jest iluzją . Nie ma wspólnoty jest poddaństwo .

Minęły tysiąclecia i to się nie zmieniło . Rolę króla przejęło Państwo . Królewskim sokołem jest teraz minister finansów wraz z rozbudowanym urzędem skarbowym. Poddani dalej żyją w strachu o swoją własność i są poniewierani . Jest to główny przejaw tyranii przeczący demokracji . Ta jest pozorna , trwa jeden dzień i ogranicza się do oddania głosu w wyborach . Najwyższy czas to zmienić , bo demokracja jest nam niezbędna i dlatego jest warta starań .


1) Robert Cheseman był ważną postacią na królewskim dworze .Organizował zbieranie podatków dla Henryka VIII .

2) Cheseman działając w ramach służby królewskiej łamał dwa prawa (patr PRAWO i patrz PRAWO numer) :

214/ Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że wciąga go w pułapkę , a jednocześnie usypia jego czujność rozprawiając o tym, że świat jest zły i że rozumie jego obawy w sprawie

221/ Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że wywołuje u niego szok


Patrz: Podatki w Polsce , O podatku , Działanie niesprawiedliwe

20-05-2009








powrót