powrót

19.06.2003 21:30

źródło: onet.pl


Klinika aborcyjna w polskim porcie (skrót) (cała notatka)
PAP, MD / 2003-06-18 18:38:00
Około dwóch tygodni będzie przebywać w Polsce pływająca klinika aborcyjna, która w piątek zawinie do portu we Władysławowie.

Z informacji wynika, że zainteresowanie kobiet, które chciałyby poddać się zabiegowi, jest bardzo duże, jednak organizacje pozarządowe, do których zwracają się zainteresowane, nie udzielają informacji na ten temat.

(...)PAP dowiedziała się jednak, że w sobotę odbędzie się we Władysławowie konferencja prasowa przedstawicieli polskich organizacji kobiecych i personelu medycznego statku. Prawdopodobnie wtedy zostanie podany numer telefonu, pod którym zainteresowane przeprowadzeniem aborcji kobiety będą się mogły dowiedzieć szczegółów związanych z możliwością przeprowadzenia zabiegu na statku.

(...)



Mój komentarz

Zakaz aborcji

Bezwzględny zakaz aborcji wymyślono w Kościele Katolickim. Wymysł ten mieści się w schemacie zamącania umysłu ludzi , w którym mieści się również Nowy Testament , o czym piszę w 'Wprowadzanie w błąd'. (Przesłanie>Kościół Katolicki>Wprowadzanie w błąd)

Obracamy się przeciwko sobie, niszcząc to, co raz pokochamy

Usunięcie płodu nie jest przestępstwem. Jednak usunięcie płodu moze być groźne dla zdrowia fizycnego i psychicznego kobiety. Zrozumienie tego, co może zagrażać kobiecie, pozwoli uniknąć niebezpieczeństw.

Warunek 1

Obracamy sie przeiwko sobie, niszcząc to, co polubimy , co pokochamy. Tak więc kiedy kobieta poczuje ruch dziecka i będzie myślała o nim przyjaźnie , wtedy zawiąże ona z nim więź przyjaźni, której nie będzie już mogła zerwać, sama nie ponosząc przy tym strat.

Zawiązanie tej więzi zależy jednak od stosunku kobiety do płodu. Są sytuacje, w których kobieta nie chce dziecka, a wtedy nie czuje ona do płodu sympatii. Tak może być , kiedy kobieta jest w trudnej sytuacji materialnej, kiedy ojciec dziecka opuścił ją, kiedy boi się ona niechęci środowiska. Również wtedy, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Kobieta nie jest zobowiązana do bezwzględnego odczuwania sympatii do płodu. Jak widać , może zajść wiele przeszkód, które staną na drodze tej sympatii i uniemożliwią ją. Nie wolno więc czynić jej zarzutu z tego, że nie chce dziecka.

Usunięcie ciąży

Ruch dziecka bywa odczuwalny już około 40 dnia. Do tego czasu usunięcie płodu jest w pełni bezpieczne , bo więź nie może być zawiązana.

Usunięcie ciąży w późniejszym terminie

Usunięcie płodu jest mozliwe również po tym kiedy, kobieta poczuje już pierwszy ruch przyszłego dziecka . Oczywiście jeśli cały czas nie chce go.

Warunek 2

W tym przypadku jednak nieprzekraczalną granicą jest czwarty miesiąc ( okres przejściowy pomiędzy 108 (sto ósmym) a 114 (sto czternastym) dniem).

Po okresie przejściowym, usunięcie ciąży staje się już czyniącą szkodę ingerencją w mocno zaawansowany proces wzrostu płodu we wnętrzu kobiety. Usunięcie ciąży staje się wtedy niebezpieczne dla kobiety.

Od tej chwili nie mamy juz więc pełnej wolności ingerowania w proces ciąży w celu jej usunięcia , niezależnie od zmiany warunków zewnętrznych kobiety i wynikłych stąd zmian jej stosunku do faktu zbliżającego się porodu.

Zagrożenie życia kobiety

Jeśli jednak jest zagrożone życie matki, wtedy nie ma ograniczeń dla usunięcia ciąży nawet po okresie 114 dni. Nawet jeśli bardzo ona dziecka pragnęła i żałuje konieczności jego usunięcia , nawet wtedy zachowuje ona prawo do ratowania swojego życia.

Kto decyduje o usunięciu płodu

Decyzja taka całkowicie należy do kobiety.

Nawet jeśli podjęła ona zobowiązanie urodzenia wobec przyszłego ojca. Nawet wówczas, jeśli nastepnie z jakichś przyczyn zrodzą się u niej obawy bądź zniechęcenie , wtedy ma ona prawo do samodzielnej decyzji o usunięciu ciąży. Oczywiście lepiej jest, jeśli oboje to uzgodnią i należy do tego dążyć, bo wtedy unika się sytuacji lekceważenia partnera.

Kobieta samodzielnie nosi ciążę, samodzielnie rodzi, praktycznie to ona jest całkowicie i niemal samodzielnie zaangażowana w proces opieki , w pierwszych latach życia dziecka (conajmniej do szóstego roku jego życia) , a i dalej , to ona głównie opiekuje sie nim , aż do jego dorosłości. Stąd wynika jej prawo do samodzielnego decydowania o chwili zajścia w ciążę i ostatecznie o donoszeniu ciąży do chwili porodu. Realizując swoje prawa, może ona podjąć decyzję o macierzyństwie , kiedy jest do niej gotowa i kiedy czuje się dostatecznie bezpiecznie. Dziecko mocno przecież ograniczy jej dotychczasową wolność - oczywiście w sensie pozytywnym . Od jej gotowości zaangażowania zależy wprost jakość sprawowanej przez nią opieki.

Wolność wyboru momentu i warunków urodzenia dziecka jest więc dla kobiety realizacją prawa do decydowania o swoim życiu. O kierunku jego rozwoju i o warunkach jego realizacji.

Przepisy antyaborcyjne

Przepisy antyaborcyjne są konieczne tylko w takim sensie, by stały się określone nieprzekraczalne warunki usuwania ciąży , jak w opisanych tu przypadkach. Ponadto należy chronić kobietę przed wywieraniem na nią przymusu usuwania ciąży. W tym więc sensie przepisy antyaborcyjne dotyczyć muszą innych, poza kobietą, osób.

Widać więc, że przepisy antyaborcyjne należy sformułować tylko i wyłącznie z powodu konieczności ochrony kobiety, z jednoczesnym zachowaniem jej wyłącznych i pełnych praw do podejmowania decyzji o zajsciu w ciążę, donoszeniu ciąży bądź o jej usunięciu.

powrót