powrót

19 października 2003

Nieumniejszona a błogosławiona

Papież: Matka Teresa najznamienitszą postacią naszych czasów (opis)

 (PAP) 19-10-2003, ostatnia aktualizacja 19-10-2003 12:19

19.10.Watykan (PAP) - Jan Paweł II w homilii podczas niedzielnej ceremonii beatyfikacji Matki Teresy w Kalkuty zaapelował, aby uczcić w osobie nowej błogosławionej "jedną z najbardziej znamienitych postaci naszej epoki" oraz by "przyjąć jej przesłanie i naśladować jej przykład"



(...) Jestem osobiście wdzięczny tej mężnej kobiecie, której obecność czułem zawsze blisko siebie" - podkreślił w homilii papież. Dodał, że " co jakiś czas przybywała, by opowiedzieć mi o swoich doświadczeniach w służbie wartościom ewangelicznym" (...)



(...) Opisując postać nowej błogosławionej, papież podkreślił w homilii, że była ona:

"wielką służebnicą ubogich, Kościoła i całego świata. Jej życie jest świadectwem godności i uprzywilejowania pokornej służby. Wybrała nie tyle bycie najmniejszą, ile służebnicą najmniejszych.

Jako prawdziwa matka ubogich pochylała się nad osobami doświadczającymi ubóstwa w różnej postaci. Jej wielkość polega na zdolności dawania bez obliczania kosztów, dawania, aż do bólu. Jej życie było radykalnym przeżywaniem i śmiałym głoszeniem Ewangelii" (...)




Mój komentarz

K.Wojtyła wie o doświadczeniach tej kobiety z jej opowiadań i oświadczenie o tym, że uniknęła ona 'umniejszenia', czerpie on z tej wiedzy.

Pojęcie ' błogosławiony ' oznacza miło wspominany przez tłumy. Wynika to z poj ęć ' sławiony, sława ' , które wskazują na duży krąg osób znających osobę wspominaną. Pojęcie ' nowa błogosławiona' zdaje się wskazywać na to, że to zabieg 'beatyfikacji' uczynił ją 'sławioną'. To tylko pozór, bo sławiona była przedtem.

' Wybrała nie tyle bycie najmniejszą, ile służebnicą najmniejszych.' - forma 'wybrała nie tyle...ile' równa tu formie 'wybrała nie to...co'


Będąc pozornie najmniejszą pokazywała siebie służebnicą najmniejszych. Dokonała ona wyboru, a polegał on na tworzeniu pozorów, na tworzeniu wizerunku 'służebnicy'.


Widoczne jest tu odbicie myśli Bazylego (czytaj w Pozory dobra ) cytat: ' Miał on tu na myśli pozory uczynków prawych np. pozorne uprzejmości z ukrywna niechęcią, nieszczerą jałmużnę ' a masz łamago' itd., itd., itd.'.


powrót