26 września 2003
Pracownicy białostockiej "tepsy" będą pracować tak samo, ale za połowę pensji
Mój komentarz
Istnieje pojęcie wartości pracy. Wykonanie konkretnych prac przysparza dóbr zawsze o takiej samej wartości. Jeśli wykonane zostaną w tym samym czasie i z zachowaniem jakości, osoba wykonująca tą pracę 'zarobi' (bo zrobiła) te same pieniądze. Termin 'zarobi' oznacza fakt, że jej się należą określone pieniądze za określoną pracę, czyli zarobek.
Jeśli ktoś udający przedsiębiorcę zapłaci jej mniej za 'to samo' , oznacza to, że pomniejszył czyjś zarobek. Pomniejszanie zarobku jest przestępstwem - patrz PRAWO 8 sekcja Bv
Pr8 Bv Nie ma wolności człowiek zaniżać wyplatę za wykonaną pracę poniżej należnej kwoty, w szczególności o 20% kwoty należnej Nie ma wolności człowiek zaniżać wyplatę za wykonaną pracę poniżej należnej kwoty, w szczególności o 70% kwoty należnej Nie ma wolności człowiek zaniżać wyplatę za wykonaną pracę poniżej należnej kwoty, w szczególności zmniejszać ją do 1/16 kwoty należnej, czyli do 6,25 % tej kwoty Nie ma wolności człowiek zaniżać wyplatę za wykonaną pracę poniżej należnej kwoty, w szczególności zmniejszać ją do 1/33 kwoty należnej, czyli do 3% kwoty należnej |
Prawa powyższe odnoszą się do tego samego przestępstwa , a różnią się skalą przewinienia. Wraz ze wzrostem skali rośnie wielkość krzywdy wyrządzanej bliźniemu. Już obniżenie przekraczające 3% jest przestępstwem . Skutkuje ono jak powyższe przestępstwa utratą potencjału życiowego nie prowadzi jednak do utraty nieśmiertelności. Nie oznacza to, że można je lekceważyć, gdyż na wymazanie powstałej winy może zabraknąć czasu i wówczas skutkiem będzie utrata nieśmiertelności.
W opisywanym przypadku mamy doczynienia z Bv/1 , obniżenie płacy o 47% dokonane na 55 osobach. Taka jest odpowiedzialność osób, które to działanie zaplanowały , oraz tych, które to z pełną akceptacją przeprowadziły, jeśli działania te dojdą do skutku.
Przejście ludzi do mniejszego przedsiębiorstwa , przy nie zmienionej technologii, miałoby skutkować zwiększeniem zarobków. Wynika to z faktu, że w mniejszej organizacji koszt samej organizacji jest mniejszy, a więc przy wypracowanej tej samej wartości koszty rozkładają się na mniejszą grupę obsługi (mniej administracji, mniej budynków itd.).
Z opisu zdarzeń wynika, że nowy przedsiębiorca ma podobną, a nawet identyczną organizację pracy jak poprzedni.
Sytuacja jest więc manipulowana przez TP SA przy współudziale wspomnianych firm.
'- Telekomunikacja Polska szuka oszczędności. Jedną z nich jest zlecenie firmom zewnętrznym "opieki" nad siecią. Małe firmy są po prostu tańsze - tłumaczy Roman Wilkoszewski z biura prasowego TP SA.'
To 'szukanie oszczędności' jest praktyką dzikiego kapitalizmu, obcinania zarobków do niemal zera, bo za bramą stoją głodni. Uczciwe i racjonalne szukanie oszczędności polega na zmniejszaniu kosztów towarzyszących pracy z wyłączeniem kosztów samej pracy.
Zmniejszaniu wynagrodzeń za pracę musi towarzyszyć zasada zmniejszania wszystkim procentowo tak samo, z zachowaniem płacy minimalnej - od dyrektorów firmy począwszy i musi to wynikać z trudności utrzymania się firmy na rynku, oraz powinno mieć ograniczenie w czasie.