powrót31-08-2006


Wartość godnego życia


Źródło: www.gazeta.pl

Michnik: Jacek pewno by wybaczył także tym draniom

Adam Michnik
2006-08-30, ostatnia aktualizacja 2006-08-30 07:25
Coraz ciekawiej się robi w naszej ojczyźnie pełnej patriotyzmu, wartości katolickich.

Rewolucja moralna rozwija się w najlepsze. Trwa oczyszczający proces demaskowania układu. Lech Wałęsa i Zbigniew Herbert zostali oskarżeni o współpracę z UB; ministrom spraw zagranicznych członek rządu zarzucił agenturalną współpracę z sowieckim wywiadem; opozycja demokratyczna i podziemie "solidarnościowe" - wedle najlepszych wzorów Springerowskiego brukowca "Bild" - zostało w "Dzienniku" opisane manierą znaną z "Żołnierza Wolności" w najgorszych latach PRL. Teraz "Życie Warszawy" informuje na pierwszej stronie: "Jacek Kuroń negocjował z bezpieką".

Nie potrafię w żaden sposób skomentować publikacji "Życia Warszawy". Nie sądziłem, że dożyję dnia, gdy o świadectwo przyzwoitości Jacka będzie proszony wysoki oficer Służby Bezpieczeństwa.

Nie potrafię już się oburzać na to wszystko - jestem bezradny.

Nie umiałem polemizować z publikacjami prasowymi z marca 1968 r., które czyniły Jacka i nas wszystkich agentami Stanów Zjednoczonych, Niemiec Zachodnich i Izraela.

Dziś także nie potrafię polemizować z opiniami grona nieświętych młodzianków z telewizji, gazet i IPN na temat wartości szpiclowskich donosów i ubeckich raportów. Podobnie jak aparatczycy partyjni z epoki PRL także i ci nieświęci młodziankowie więcej zaufania mają do słów oficerów SB i szpicli niż do słów ludzi, którzy byli przeciwnikami dyktatury.

Z tym nie da się polemizować. Schodzenie do poziomu tych publikacji to jak podejmowanie walki bokserskiej w szambie - wszyscy muszą cuchnąć.

Redakcja "Życia Warszawy", tytułując tekst raportów oficerów UB o Jacku - człowieku, który jest polskim bohaterem narodowym - postąpiła podle. Tym ludziom nie powinno się podawać ręki.

Chociaż Jacek, który wszystkim podawał rękę i wszystkim wybaczył, pewno by wybaczył także tym draniom.Wartość godnego życiaTekst Adama Michnika wskazuje na potrzebę świadectwa przyzwoitości dla Pana Jacka. Pan Jacek swoim życiem zaświadczył o swojej przyzwoitości i Pan Adam Michnik o tym wie ale powiem coś , co powinno usunąć wszelkie wątpliwości . Pan Jacek po swojej śmierci odszedł w górę , byłem tego świadkiem.

Skoro tam go chcieli , to nie ma lepszego świadectwa przyzwoitości.

- A co do rozliczeń , to są one potrzebne. Jeśli są materiały w IPN , trzeba z nich korzystać, tak uważam .

- Jeśli jednak wielu brak , bo zostały zniszczone ? - To jest tylko problem tych , którzy dokończą swojego życia ze swoją niegodną tajemnicą i niestety dla siebie nie pójdą za Panem Jackiem – będzie więc tam od nich wolny.

- Guenter Grass pokazał, że wartość godnego życia jest dla niego najważniejsza i postanowił oderwać się i uwolnić od ciążącej mu przeszłości . Postąpił rozsądnie.

Eklezjastes 3.16-21

16 Widziałem też pod słońcem miejsce sędziego zajęte przez grzesznika

I miejsce urzędnika zajęte przez niesprawiedliwego17 I rzekłem do siebie: ' Bóg osądzi sprawiedliwego i niesprawiedliwego

w swoim czasie, znanym tylko Jemu '18 I rzekłem do siebie: ' I to też jest przydatne, by stało się widoczne

że człowiek bez cech ludzkich jest zwierzęciu podobny 'Przeznaczenie takich jest takie jak zwierząt.Podobnie jak one odchodzą oni bez śladu.Przemijają.20 Przeznaczeniem ich ciał jest rozpad a czy ich duch może iść w górę ?

- skoro duch zwierząt idzie do ziemi ?21 Z prochu powstali i jedynie w proch się obracająW proch obracają się zwierzęta i niesprawiedliwi , którzy pozostają w swoim życiu do końca jak one , którzy pozostają bez cech ludzkich.