powrót

29 listopada 2003 09:59

Wrazić nieufność



4 kadencja, 61 posiedzenie, 2 dzień (13.11.2003)

13 punkt porządku dziennego:
Wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzego Hausnera (druki nr 2104 i 2196).

Prezes Rady Ministrów Leszek Miller:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

(...)

Na marginesie, kiedy słuchałem wystąpienia posła sprawozdawcy, to miałem wrażenie, że pan poseł Pęk chce przede wszystkim wyrównać rachunki wewnątrz opozycji, w tym konkretnie z Platformą Obywatelską. Ale po co do tego absorbować Sejm? Jeśli pan chce zażądać wotum nieufności wobec Platformy Obywatelskiej, to niech pan to zrobi w inny sposób. Po prostu szkoda czasu.




Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy :

wrażenie , wewnątrz i apel do świadomości: zażądać wotum nieufności wobec Platformy.

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: 'wrażenie, wewnątrz, zażądać wotum nieufności wobec Platrofmy'

Sens 'użycia' przekazu podprogowego dla polityka

Politykowi przekaz podprogowy pozwala 'wypowiedzieć' to, czego nie mógłby powiedzieć jawnie. Słuchacz 'slyszy' ale nie uświadamia sobie i nie moze zaprotestować. Powstaje sytuacja podobna do 'poparcia społecznego' . Pseudopolityk może kontynuować swoje działanie tak, jakby miał poparcie społeczne. -

w tym przypadku Miller podpowiada do umysłu posłów odczucie nieufności do Platformy Obywatelskiej. Widać tu analogię (czytaj Zniewalające przeżycie) z opisem odczucia w innej wypowiedzi mówiącej wprost o : ' przeżyciu wewnętrznym , zniewalającyn swym czarem '. 'Przeżycie wewnętrzne ' - tak mówi Hitler. Miller posługuje się sformułowaniem : 'wrażenie wewnątrz'.

Prawo złamane przez


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

Hipnoza

Sposób wpajania treści w powyższy sposób jest bliski hipnozie. Różnica polega na istniejącej, ograniczonej możliwości odparcia sugestii. Odpór jest możliwy, kiedy sugestia kłóci się istotnie z wiedzą ofiary. Odporowi sprzyja też duże doświadczenie i postawa nieufności do ' hipnotyzera '.

Spojrzenie na przekaz podprogowy jako na sposób wpływania na ludzi pokrewny hipnozie, pozwala wyraźniej dostrzec pojawiający sie tu charakter relacji 'hipnotyzera' i jego ofiary, która w wyniku takiego działania zostaje w sposób istotny pozbawiona samodzielności. Nikt z nas nie chce być sterowany przez drugiego, jest to więc działanie nieetyczne. Jawna próba takiego działania byłaby oprotestowana.

Oczywiście, jak to już powiedziłem na wstępie, mamy tu doczynienia ze złamaniem prawa Pr5/At4.




powrót