powrót

9 października 2003 13:36

Wychowanie do stworzenia rodziny

Sen. Janowska zarzuca Kościołowi "antyseksualną politykę"

 KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 08-10-2003, ostatnia aktualizacja 08-10-2003 18:34

Senator Zdzisława Janowska, przewodnicząca Polskiego Parlamentarnego Zespołu ds. Ludności i Rozwoju, zarzuciła Kościołowi "wyraźne tworzenie określonej polityki", która nie sprzyja propagowaniu wśród młodzieży wiedzy o życiu seksualnym.

Jej zdaniem, w Polsce jest "fatalna sytuacja jeśli chodzi o edukację seksualną młodzieży", a tego stanu rzeczy nie potrafi zmienić nawet koalicja rządząca, zaś każda opcja polityczna, która reprezentuje stanowisko inne od kościelnego - czuje się zastraszona. Sen. Janowska wzięła udział w polskiej prezentacji raportu pt. "Sytuacja ludności świata 2003 - Ponad 1 miliard nastolatków: inwestowanie w ich zdrowie i prawa" przygotowanego przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA)

Jak chcą autorzy raportu i wtóruje im również m.in. pełnomocniczka rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn min. Izabela Jaruga-Nowacka, "młodzież powinna mieć zapewniony dostęp do informacji z zakresu zdrowia reprodukcyjnego, profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową i HIV/AIDS".

Niepokoi się, że młodzież w szkołach zapoznaje się wyłącznie z tzw. metodami naturalnymi - a te w jej przekonaniu są "w 100 procentach nieskuteczne dla młodych rozpoczynających życie seksualne".

Senator Zdzisława Janowska - jak się sama wyraziła - "po imieniu" nazywa przyczyny słabej wiedzy seksualnej polskiej młodzieży. To Kościół, jej zdaniem, tworzy określoną politykę. W jej efekcie przedmiot "wychowanie do życia w rodzinie" nie jest obowiązkowy, a w kościołach apeluje się do rodziców, żeby nie posyłać dzieci na te lekcje.

Przewodnicząca Polskiego Parlamentarnego Zespołu ds. Ludności i Rozwoju zapowiedziała, że gremium to wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, o wprowadzenie obowiązkowego wychowania do życia w rodzinie - "z prawdziwego zdarzenia" - jak się wyraziła. W tej kwestii zdobyła już poparcie minister Barbary Labudy z Kancelarii Prezydenta RP.

Ponadto zespół parlamentarny zamierza wystąpić z wnioskiem o liberalizację tzw. ustawy antyaborcyjnej z 7 stycznia 1993 roku oraz projektem ustawy o związkach partnerskich.

Postuluje również powrót pielęgniarek i lekarzy do szkół.

Polski Parlamentarny Zespół ds. Ludności i Rozwoju powstał 8 maja 2003 roku. W jego skład wchodzi, oprócz przewodniczącej sen. Zdzisławy Janowskiej z UP dziewięciu parlamentarzystów m.in. sen. Maria Szyszkowska z SLD i prof. Zbigniew Religa z Bloku 2000.

Mój komentarz

W całości przychylam się do opinii, że wiedza o współżyciu seksualnym jest młodzieży konieczna i należy ją prowadzić w ramach przedmiotu 'wychowanie do życia w rodzinie' ( nawiązuję do istniejącego pojęcia) , może 'wychowanie do stworzenia rodziny' choć z pewnością mieści sie to w pojęciu 'wychowanie do życia w społeczeństwie'. Wychowanie do życia w rodzinie jest szerszym pojęciem od pojęcia 'edukacja seksualna'.

W moim mniemaniu niesposób ułożyć rocznego programu nauczania, zawierającego wystarczająco dużo materiału na temat zbliżenia fizycznego kobiety i mężczyzny oraz jego skutków z ewentualnym dodatkiem komentarza o odwzajemnianiu czułości.

Za to napewno jest możliwe omawianie przez rok zasad współżycia dwojga ludzi, których dochowanie zapewni im poczucie bliskości i poczucie szczęścia. Do takich należy zasada unikania krzywdzenia drugiej osoby oraz uzupełniająca ją zasada dążenia do naprawienia wyrządzonych krzywd, co może zawsze się zdarzyć w życiu pełnym zaskakujących sytuacji. Jest udowodnione, że do rozpadu związku dochodzi wtedy, kiedy ilość krzywd ( czasem domniemanych jedynie) ulega nagromadzeniu, a nie mówi się o nich i nie próbuje się ich naprawić.

Są również krzywdy nienaprawialne, które czynią nienaprawialnym zwązek, a taki wtedy najzdrowiej jest opuścić, a nie podtrzymywać go na siłę. Do tego wszystkiego jest potrzebna wiedza i zdolność do pokierowania swoim życiem.


Realizacji powyżej opisanych podstawowych zasad współżycia sprzyjają umiejetności: mówienia do siebie oraz słuchania wypowiedzi drugiego człowieka. Jest więc o czym mówić z młodymi ludźmi. Formy zajeć moga byc różne. Tu szkoła może dać młodzieży to, czego często brak w ich domach.


Przy tym ważne jest , by im pokazać sposoby uniknięcia niepożądanej ciąży, w tym stosowanie nie szkodzących zdrowiu środków antykoncepcyjnych (co za nazwa) , takich jak: kondomy czy ewentualnie pigułka wczesnoporonna ( ta jej wersja, która nie powoduje skutków ubocznych - co jest oczywiste i znajduje odbicie w procedurach dopuszczających leki ). Tylko obawy przed szkodliwościa ich stosowania moga być ograniczeniem dla stosowania takich środków.



powrót