powró


23-03-2011 14:50

Zboża a nawozy sztuczne

Zboża są podstawą żywienia ludzkości od tysięcy lat . Robi się z nich mąki , kasze i makarony . Od roku 1840 stosuje się w ich uprawach sztuczne nawożenie . Poprzedziło je poznanie , czym żywi się roślina . Nawożenie przyczyniło się w oczywisty sposób do wzrostu wydajności upraw . Niestety sztuczne nawożenie uczyniło także wielką szkodę . O tym poniżej .

Oprócz oczywistej wartości odżywczej zboża mają inną , specjalną cechę . Ich spożywanie ''poszerza'' ducha osobowości ludzkiej , otwiera człowieka na drugich i nadaje tej otwartości szlachetny rys , wzmacniający wzajemne poczucie wartości i wspólnoty . Tę szczególną wzniosłość i siłę , emanującą z łanów pszenicy , utrwalił w licznych obrazach Van Gogh . Demokracja europejska i demokracja amerykańska , nie mogły by powstać bez tej szczególnej cechy zbóż . Oto lista roślin , uprawianych u nas , które tę cechę posiadają . Są wśród nich także inne oprócz zbóż i są to : pszenica, proso, jęczmień , żyto , owies , ciecierzyca , groch , siemię lniane , rzepak .

Rzecz w tym , że sztuczne nawożenie niweczy opisaną , niezwykłą właściwość tych roślin . Musimy bezwzględnie powrócić do tradycyjnych metod ich uprawy . Jest to warunek podniesienia z upadku i warunek dalszego rozwoju kultury . Jest to warunek umocnienia demokracji .

Rośliny z powyższej listy można nawozić kompostem i obornikiem , jak niegdyś . Z uwagi na powagę sprawy , z uwagi na wagę uszczerbku osobowości ludzkiej , dokonującą się wskutek szucznego nawożenia zbóż i drugich roślin z powyższej listy , odstępstwo od tego ograniczenia w stosowaniu nawozów sztucznych będzie naruszeniem PRAWA :

325/ Nie ma wolności człowiek, postąpić wobec osoby, względem której ma obowiązek troszczenia się tak, że pozostawia ją w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowiaWzrost innych roślin będzie można wspierać nawozami sztucznymi .<<>>

Moje pisma będę od dzisiaj podpisywał znakiem 'M' ( znakiem z pierwszej strony ), dla przypomnienia , że pochodzą one z natchnienia .powrót