powrót

2019-05-19 23:20


Hiob 28:28 „...Pamiętaj, że bojaźń Boża to mądrość, a unikanie zła to wiedza prawdziwa."


Totalizator , czyli wystawienie siebie na działanie przypadku z szansą na sukces bliską zeru .

Gry zwane losowymi są formą hazardu . Hazard – wszystkie gry pieniężne, w których o wygranej w wymiarze losowym decyduje przypadek. Wyraz „hazard” pochodzi z języka arabskiego: „az-zahr” znaczy „kostka” lub „gra w kości”. W języku angielskim dosłownie przetłumaczone oznacza „niebezpieczeństwo”. (Wikipedia) .

Wpłacamy pewną kwotę i oczekujemy czegoś w zamian , ale to "coś" jest niewiadomą . Tracimy wpłacone pieniądze , kiedy to "coś" oznacza brak nagrody i tak dzieje się najczęściej , bo żeby kilku dostało duże kwoty , to bardzo wielu składa się na nie i oni nie dostają nic. Tych ostatnich jest ogromna większość .

Historia

W starożytności : "Pierwsze znane loterie europejskie odbyły się w czasie Cesarstwa Rzymskiego , głównie jako rozrywka na przyjęciach. Każdy gość otrzymywał bilet, a nagrody często składały się z wyszukanych przedmiotów, takich jak naczynia. Każdy posiadacz biletu miał pewność, że coś wygra. Ten rodzaj loterii był jednak niczym więcej jak dystrybucją prezentów przez bogatych możnych, podczas hulanek Saturnalia. Najwcześniejszymi zapisami loterii oferującej bilety na sprzedaż jest loteria organizowana przez cesarza rzymskiego Augusta Cezara. Środki zostały przeznaczone na naprawy w mieście Rzym, a zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci artykułów o nierównej wartości." (Wiki eng )

W średniowieczu : "Pierwsze zorganizowane loterie oferujące bilety na sprzedaż z nagrodami w postaci pieniędzy odbyły się w Niderlandach w XV wieku. Różne miasta organizowały loterie publiczne, aby zebrać pieniądze na fortyfikacje miejskie i pomóc biednym. Dane miejskie z Gandawy , Utrechtu i Brugii wskazują, że loterie mogą być jeszcze starsze. Zapis z dnia 9 maja 1445 r. w L'Ecluse odnosi się do pozyskiwania funduszy na budowę murów i fortyfikacji miejskich, z loterią 4 304 biletów i całkowitą pulą nagród w wysokości 1737 florenów (o wartości około 170 000 USD w 2014 r.). W XVII wieku organizowanie loterii w celu zbierania pieniędzy dla ubogich lub w celu zdobywania funduszy na wszelkiego rodzaju publiczne zwyczaje było dość powszechne. Loterie okazały się bardzo popularne i zostały uznane za bezbolesną formę opodatkowania . Holenderska państwowa Staatsloterij jest najstarszą działającą loterią. Angielska "loteria"- słowo pochodzi od holenderskiego rzeczownika „lot”, co oznacza „los”."( Wiki eng ) .

Współcześnie gry losowe są powszechne : "Chociaż loterie były powszechne w Stanach Zjednoczonych i niektórych innych krajach w XIX wieku, na początku XX wieku większość form hazardu, w tym loterie , były nielegalne w USA i większości Europy, a także w wielu innych krajach . Tak było aż do czasu II wojny światowej. W 1960 roku kasyna i loterie zaczęły pojawiać się na całym świecie jako środek dla rządów, aby podnosić dochody bez podnoszenia podatków. "( Wiki eng )

W Polsce

Na stronie Wikipedii pod hasłem “Totalizator Sportowy” możemy przeczytać ( >>tutaj ) :

Totalizator Sportowy – polskie przedsiębiorstwo. Jego głównymi obszarami działalności są gry liczboweloterie pieniężne i zakłady wzajemne. Jest właścicielem loterii Lotto.

Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych Totalizator Sportowy jest monopolistą w dziedzinie gier liczbowych i loterii pieniężnych w Polsce.”

"Do ceny każdego zakupionego zakładu gier liczbowych doliczana jest dopłata w wysokości 25% ceny zakładu. W przypadku loterii pieniężnych dopłata ta wynosi 10% ceny losu. Kwoty wpłaconych dopłat trafiają docelowo na rachunek Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (77% wpływów z dopłat), Funduszu Promocji Kultury (20% wpływów z dopłat) oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (3% wpływów z dopłat)."

Zakład opłacamy osobno , a osobno płacimy datek na fundusz celowy . Wydaje się , że wymienione cele nie wzbudzają jakichś niezwykłych emocji u nabywców zakładów ( niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu) . Takie uczucia wzudzałaby np. pomoc biednym , poszkodowanym przez jakiś kataklizm itp. Jako cel główny pozostaje więc chęć pomnożenia kwoty wydanej na zakłady , czyli wzbogacenie się .

Z tym "wzbogaceniem" jest niestety tak ( niestety dla grających ) , że wszyscy płacą , a nagrodę otrzymują nieliczni , więc chociaż wszyscy zaczynają grę z oczekiwaniem na radosny koniec ( bo to grą nazywamy , czyli po części zabawą ) , to tylko nieliczni kończą radośnie , a reszta doświadcza rozczarowania , a następnie smutku ( dołka, oklapnięcia - jak zwał , tak zwał ) . Kiedy tak na to spojrzeć , to widzimy powszechną zabawę ( kilku milionów uczestników ) , a na koniec kilka tysięcy szczęśliwców , i kilka milionów(!) "smutnych". Czy to mądre ? żeby ćwierć narodu popadała w smutek , tydzień w tydzień ? Z pewnością życzymy sobie lepszych zabaw .

Utracona przedsiębiorczość

Jest druga strona medalu . Ktoś , kto doświadcza braków możliwości , rozgląda się zwykle za jakimś dodatkowym dochodem , jakoś planuje sobie przyszłą działalność . W tym celu może zmienić zawód, wyjechać w inne okolice , wejść w kontakt ze znajomymi , posiąść nowa umiejętność itd . Pobudzony pragnieniem wzrostu wkracza w takim przypadku na ścieżkę wyobraźni i planowania . Chęć poprawy swojego bytu jest przecież podstawowym motorem naszej aktywności .

Jednak kiedy to rozglądanie się za poprawą konkretyzujemy w punkcie Lotto zakupem kuponu , to mamy czystą stratę , bo najpewniej pod koniec tygodnia ockniemy się z niczym w dłoni . W ten sposób zniweczeniu ulega impuls kierujący nas ku przedsiębiorczości . I patrząc na to w ten sposób dostrzegamy , że "totalizator" ( zrównywacz, ujednolicacz /1*) zrównuje nas w jeden widoczny sposób . Niszczy on naszą przedsiębiorczość i sprowadza nas do jednorodnej , niewątpliwie biernej masy . Powtarzane wielokrotnie doświadczenie wychodzenia ku bogactwu , kończące się smutkiem i rezygnacją , kształtuje nawyk ( uczy ) niepowodzenia i bierności . To ogromna deformacja duszy ludzkiej .

Wielokrotnie podejmowana próba naprawy swojego losu , kończąca się porażką , prowadzi do zniechęcenia , do swoistego "wypalenia". Miast się aktywnie rozwijać , miast próbować , doświadczać sukcesów ( czasami także oczywiście zawodów , nieodłącznych od wszelkiego rozwoju ) , stoimy w miejscu i popadamy w bierność .

Wystawienie na przypadek

Przyszłość nie jest jednoznacznie wyznaczona . Nawet ta planowana niesie niespodzianki . Niekiedy tych niespodzianek oczekujemy , na przykład , kiedy wyruszamy na wycieczkę w dawno nie odwiedzane miejsca , gdzie spodziewamy się być zaskoczonymi nowościami ( lub ich brakiem ) i jedziemy tam podekscytowani widokiem możliwych zmian . To może być interesujące , a nawet miłe . Niezależnie od rozwoju sytuacji , najpewniej jakąś radość z wycieczki wyniesiemy .

Jednak nie jest dobre wystawienie siebie na sytuację , w której może ( małe “może” ) zrealizujemy pragnienie , a najpewniej całkowicie nie . W takim wypadku, przystępując do działania , wyrażamy świadomie zgodę na stratę . Pozostając w ramach modelu "wycieczki" , gra w Totolotka przypomina wyruszenie na pustynię w celu spotkania miłej osoby , albo pójście na dyskotekę w poszukiwaniu samotności . Jest to działanie kończące się nieodmiennie strzałem określanym mianem "kulą w płot" . Zero satysfakcji , maksimum rozczarowania . Każda gra losowa jest taka , każdy hazard tak się kończy dla większości uczestników .

Totalizator

Totalizator totalizuje nas (/1*), zrównuje, ujednolica , unifikuje , scala , łączy w masę "smutnych", rozczarowanych , pozbawionych woli działania , bo marnujemy to coś wartościowego , ten impuls otwierający przyszłość , który leży u podstaw naszego pragnienia polepszenia swojego bytu .

Niesprawiedliwość

Kiedy ktoś mówi mi: "zagraj, może coś wygrasz" , odpowiadam: "i co z tego , że nawet może i wygram , kiedy nie będę mógł tej nagrody przyjąć, bo jest obciążona uczuciem zawodu milionów , którzy się na tę nagrodę złożyli, a mnie ich odczucia nie są obojętne . Musiał bym ją oddać , a nawet nie wiem komu ".

Sprawiedliwy jest tylko podział nagród podług zasług we wspólnym działaniu . Taki podział , jak w grze liczbowej nie jest sprawiedliwy . Kiedy taką nagrodę przyjmujemy, nieomal bezwiednie pakujemy się w sytuację obojętności na czyjś smutek i nie jest to obojętne dla naszego dalszego losu . Błędnie sądzimy , że skoro gra jest zorganizowana za przyzwoleniem Państwa , to jest czymś dobrym i próbujemy tłumaczenia , że ci , którzy stracili są przecież dorośli i wyrazili zgodę na poniesienie straty . Takie “wyjaśnienie” jest tylko złudzeniem wybrnięcia ze złej sytuacji . Biorąc nagrodę “wdepnęliśmy” na amen . Wzięliśmy udział w złej sprawie . I to jest tym razem ta druga strona medalu sytuacji tych , którzy wygrali .

Nie wszystko , co przyniosła nam przeszłość jest dobre , nawet kiedy firmuje to Państwo . Te zabawy powodują , ze mniej szanujemy się wzajemnie . Zamiast zbliżać się do siebie , to się od siebie oddalamy .

Gry losowe są bardzo złą zabawą . W skali 0 do -10 przypisuję im wartość -9,8. Przestańmy się źle bawić .

Przestańmy dodawać sobie , tydzień w tydzień , powszechnego rozczarowania i smutku .


UWAGI:


1*/

totaliser(fr) - scalić

synonimy (fr) : unifier, intégrer, regrouper, englober


unifier - polskie znaczenia

zjednoczyć - regrouper, rejoindre, rallier, unifier, liguer

skonsolidować - consolider, unifier

scalić - unifier, intégrer, regrouper, totaliser, englober

połączyć - connecter, unir, réunir, relier, allier, unifier

ujednolicić - unifier, uniformiser, standardiser, homogénéiser

zunifikować - unifier, standardiser, uniformiser


powrót