powrót




1-05-2012 9:55

Jak los człowieka od Niebios zależy,

tak los kraju zależy od obyczajów

Z Han-szy waj-czuanu (1*)



Gry losowe


Czym są gry losowe , to zostało określone w Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych ( Ustawa >> tutaj )

Cechą charakterystyczną gier losowych jest to , że wynik wygranej nie jest z góry znany czyli , że ma on charakter losowy .

Strona prowadząca grę czyli jej właściciel , łamie dwa spośród PRAW, zawsze wobec tych uczestników gry , którzy niczego nie wygrali , a wpłacili jakąkolwiek kwotę , a więc przestępstwo i to wielokrotne , ma miejsce w trakcie każdej gry :


220/ Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary

393/ Nie ma wolności człowiek proponować drugiemu coś, co go ucieszy , z postanowieniem niespełniania w długim czasie, ze świadomością dręczenia, w szczególności powyżej 10 tygodni


Jest oczywiste, że każdy , kto dokonał wpłaty i nie uzyskał wygranej , ten doświadcza przykrości związanej z niepowodzeniem . Nie może być przedmiotem działalności profesjonalnej akcja , której uczestnicy z założenia doswiadczają przykrości niepowodzenia . We wszelkiej działalności człowieka dąży się do eliminowania takich zdarzeń . Gry losowe ze swej istoty uniemożliwiają taką eliminację .


Spośród gier wymienionych w Ustawie , Art 2 pkt 1,1-11 i 2, 3, 4, 5 tylko w przypadku gier wymienionych w Art2.5 gry na automatach o charakterze losowym bez możliwości uzyskania jakiejkolwiek wygranej oraz Art 2.1.10 gra losowa promocyjna nieodpłatna nie mamy do czynienia z łamaniem wymienionych praw .

W przypadku gier wymienionych w Art 2 pkt 1,1-3 właścicielem jest Państwo Polskie i utworzone spółki Skarbu Państwa , którymi zarządza Minister Skarbu Panstwa w porozumieniu z Ministrem Finansów ( Art 5 ) .

W związku z tymi faktami zwracam się do osób wymienionych poniżej o zmianę ustawy i zlikwidowanie możliwości prowadzenia działalności polegającej na organizowaniu gier losowych i czerpaniu z tego korzyści majątkowych w przypadkach , w których łamane są prawa 220 i 393. Można zezwolić na gry Art2.5 .


Całkiem odmienna jest sytuacja w przypadku gier Art 2.1.10 gra losowa promocyjna nieodpłatna i wymaga ona szczegółowego omówienia .

Tu wprawdzie uczestnicy gry nie dokonują wpłat ale jednak strona organizatora ma swoje cele , które finansuje , a które wykraczają poza relacje typowo handlowe , ( biznesowe ), prowadzące tylko do zysku . Wręcz przeciwnie , firma ponosi straty wskutek rozdawnictwa , a zwrot w postaci zwiększonego zbytu wcale nie jest pewny . Sytuacja traci klarowność i staje się niejasna , bo zamiast sprzedaży mamy rozdawnictwo ; klienci zamiast kupować , przyjmują prezenty , a pojawiające się w stosunku do nich oczekiwania wcale nie muszą być spełnione .

Sytuacja staje się więc patogenna , bo musi zrodzić szereg wątpliwości . Wielu pracowników firmy nie poradzi sobie z nimi i zostaną złamane prawa :


326/ Nie ma wolności człowiek, będąc zatrudnionym w organizacji zagarniać jej mienie w szczególności, jeśli zarządza tą organizacją bądź jest odpowiedzialny za nadzór bądź ochronę


392/ Nie ma wolności człowiek , złościć się na gości, którzy przebywają na jego terenie, żałując tego, że korzystają z jego dóbr


257/ Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że wchodzi z nim w kontakty z uwagi na planowane zyski , a kiedy zysków brak, wtedy staje się jego wrogiem


Działaniom reklamowym nie może towarzyszyć rozdawnictwo nawet tzw.reklamówek . To przeszło już w obyczaj , bo jest praktykowane od dziesiątków lat np. długopisy z nazwą firmy , notatniki, plastikowe torby , solniczki w samolotach . Nic z tych rzeczy . Należy odstąpić od takich praktyk . Wszystko , co otrzymuje klient powinno być wycenione i przez niego opłacone , wręczone tylko za jego wyraźną chęcią i przyzwoleniem , bez narzucania konieczności nabycia . Należy powrócić do starej , dobrej zasady : "Nic za darmo". Oferta musi być podana w sposób otwarty - możesz dostać to i to , za tyle i tyle , możesz tego nie chcieć .

Tu nasuwa mi się skojarzenie . Kupuję sok w kartonie , a na nim widzę napis "1,0l + 50% gratis" . Co to jest ? Po raz , może ja nie chcę prezentów od tego kogoś ? Po dwa , czy on uprawia rozdawnictwo ? - jednak tak , jak to sobie wyjaśniliśmy powyżej z wszystkimi tego konsekwencjami . Powtórzę więc , nic za darmo .

Tę sytuację należy unormować korzystając z możliwości istniejących organizacji handlu , które między innymi mają wpływ na kształt obyczajowości swoich członków .


Uwaga:

Wolno dopuścić jednak do grania w gry losowe , na przykład w karty , czy w zakłady jeżeli nikt poza bezpośrednimi uczestnikami nie czerpie korzyści majątkowych z rozgrywki . Typową sytuacją jest towarzyskie spotkanie kilku osób , które uczestniczą w grze na zasadzie równego partnerstwa . Te działania (zabawy) nie są godne pochwały , bo wnoszą napięcie ale przynależą do sfery pociągających i dopuszczalnych eksperymentów , a nasz umysł otrzymał szansę ich kontroli .


Zakończenie

W swoich artykułach poruszam sprawy ludzkich działań , w których dochodzi do przekroczenia PRAWA. W związku z tym , że społeczeństwo nasze od wieków już dba o przestrzeganie praw , więc uważam za konieczne zadbanie o przestrzeganie nowych praw , tych spisanych przeze mnie . Niektórych wykroczeń nie da się wyśledzić , tych które nie przejawiają się na zewnątrz , a są wynikiem fałszywych ludzkich postaw wewnętrznych . Niektóre jednak można śledzić i im zapobiegać , i tak jest w przypadku organizowania i prowadzenia gier losowych .

Nowość treści praw nie powinna stanowić przeszkody w ich wprowadzeniu , a jedynie ich zrozumienie i adaptacja mogą stanowić niejaką trudność , jednak oczywiste korzyści z nich płynące dla społeczeństwa powinny przeważyć nad przyzwyczajeniami i powinny umożliwić ich wprowadzenie . Trzeba mieć także na względzie to , że od staranności w przestrzeganiu praw zależy nasza szansa na nieśmiertelność .

Literatura:

1* Aforyzmy chińskie s.65 . PIW W-wa 1977

otrzymują :

Minister Sprawiedliwości Pan Jarosław Gowin

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski email: media@ms.gov.pl

Minister Skarbu Państwa Pan Mikołaj Budzanowski minister@msp.gov.pl

Minister Finasów Pan Jan Vincent Rostowski kancelaria@mofnet.gov.pl

głowy partii i ich zastępcy :

PiS - prezes Pan Jarosław Kaczyński i jego zastępca Pan Mariusz Kamiński email: biuro@pis.org.pl

PSL - Przewodniczący Rady Naczelnej PSL Pan Jarosław Kalinowski i Wiceprzewodniczący Pan Franciszek Jerzy Stefaniuk email:biuronkw@psl.org.pl





powrót