powrót



30-04-2012 14:40



Jak los człowieka od Niebios zależy,

tak los kraju zależy od obyczajów

Z Han-szy waj-czuanu (1*)



Cena towaru . Zysk .


Nadmierne ceny drenują nasze kieszenie. Problem jest stary jak świat .

Jak ustalać cenę towaru ? Głoszone są w tym względzie całkowicie odmienne poglądy . Jedni twierdzą , że należy ceny ograniczać , inni zaś , że należy kierować się całkowitą dowolnością i niech każdy płaci tyle , na ile zasobna jest jego kieszeń ?

Z całą pewnością cenę minimalną wyznaczają koszty faktycznie poniesione na wytworzenie towaru . Ten pogląd niech stanie się naszym punktem odniesienia dla dalszych rozważań - zapamiętajmy go .


Jednym z dość popularnych współcześnie poglądów jest ten, mówiący że : " towar jest tyle wart , ile gotów jest dać za niego nabywca". Drugim , dość zbliżonym poglądem , głoszonym przez ekonomistów jest taki , że : " cenę kształtuje popyt i podaż ". Obydwa oderwane są od względu na osobę nabywcy , który ma ograniczone środki na życie i kiedy wyda nadto na jedno , to zabraknie mu na drugie . Już na pierwszy rzut oka widać w tych stanowiskach bezwzględność , a w skrajnych przypadkach nawet okrucieństwo .

Do takich skrajnych przypadków dochodziło w czasie wojny , kiedy za chleb , którego było mało , pobierano opłatę w złocie .


2Krl 6:25bw "I nastał w Samarii wielki głód, gdy ją oblężono, tak że doszła cena łba oślego do osiemdziesięciu srebrników, a ćwierć wiadra gnoju gołębiego do pięciu srebrników." (2*)


Ekonomista widzi w tym "cudowną rękę rynku" , moralista spogląda zaś na takie sytuacje z obrzydzeniem , jako na upadek i nie jest tak , wbrew pozorom , że nie ma sposobu , żeby dokonać rozstrzygnięcia pomiędzy tymi dwiema , skrajnie różniącymi się postawami . Domaganie się opłaty w srebrze za ćwierć wiadra gołębiego gnoju jest oczywistym sięganiem po czyjś majątek w sytuacji przymusu . Wniosek płynie jeden z przykładu biblijnego , cena nie może być wygórowana .


Co z zyskiem ? W pytaniu o wysokość ceny kryje się w istocie pytanie o wysokość zysku , który jest różnicą pomiędzy ceną a poniesionymi kosztami . Jedni dążą do maksymalizacji zysku poprzez windowanie w górę ceny i nie uznają w tym względzie ograniczeń . Drudzy uważają , że cena powinna być odbiciem wartości towaru , a więc zysk powinien być także ograniczony . Czy zysk w ogóle należy ograniczać ? Skoro już wiemy ( z przykładu biblijnego ) , że cena powinna jakoś odpowiadać wartości towaru , to oznacza , że zysk nie może być powiększany bez ograniczeń .


Wartość towaru


Wartość dobrego towaru , sensownie pomyślanego, czyli przydatnego i poprawnie wytworzonego , czyli nie bubla , jest większa od ceny minimalnej . Dlaczego ? Bo chcemy tego towaru , bo będzie nam przydatny i rozumiemy jednocześnie , że jego wytworzenie było jakoś tam kosztowne , i mając to wszystko na uwadze , pomimo kosztu minimalnego ( który może być całkiem spory ) , doświadczamy i tak radości na myśl posiadania tego towaru ( rzeczy) . Ta nasza radość ma swoją wartość i właśnie ona jest kolejnym , ważnym i niezbędnym składnikiem wartości towaru , poza kosztem jego wytworzenia ( pozostawmy na boku jak wycenić tę wartość naszej radości . Okaże się za chwilę , że to ustalenie nie jest niezbędne dla ustalenia uczciwej ceny ) .

Najpierw odniosę się do sytuacji ceny zawyżonej . Wszyscy znamy sytuację , kiedy zmuszeni byliśmy zapłacić dużo więcej za towar niż wynosiła jego wartość minimalna i wówczas mieliśmy poczucie straty , i nie odczuwaliśmy radości z zakupu , nawet kiedy sam przemiot okazywał się przydatny i był później używany .

Wnioskujemy więc , że zysk nie może być nadmierny , bo kupujący straci poczucie zadowolenia . Z drugiej strony patrząc od strony wytwórcy , jeśli sprzeda on za cenę minimalną , to z kolei on nie będzie miał zadowolenia , bo nie będzie miał zysku .

Idealną sytuacją jest ta , w której zarówno sprzedający jak i kupujący mają poczucie zadowolenia z dokonanej transakcji . Dbałość o zadowolenie kupującego nie jest czymś wydumanym ale jest zasadą i warunkiem dobrego handlu .

W pierwszej chwili wydaje się , że nie ma miary dla tego złotego środka . A jednak taka miara istnieje . Tę sytuację idealną zapewnia 10% zysku . Przy takim zysku względem ceny minimalnej obie strony transakcji są w pełni zadowolone . Przekroczenie tej granicy w górę lub w dół powoduje obniżenie zadowolenia jednej ze stron oraz


co najważniejsze , uwaga (!) , jest przekroczeniem PRAWA :


116/ Nie ma wolności człowiek postępować z innymi myśląc: 'połknąłem zysk nie patrząc na innych, świat jest dalej taki sam, pretensje na bok'


Rzeczywistym zyskiem z nabytego towaru są korzyści z jego używania i radość , która temu towarzyszy . Jeśli tej radości brak , bo cena była zawyżona , to oznacza, że jeden z ważnych i nieodzownych składników zysku , czyli radość , zawłaszczył w całości producent ( sprzedawca) . Tak więc zarówno sprzedający może przekroczyć to prawo zawyżając zysk , jak i kupujący może je przekroczyć , targując się o zmniejszenie ceny .


Pośrednicy


Przejdę na koniec do ważnego konkretnego przypadku . Pomiędzy producentem a kupującym pojawiają się pośrednicy . Jest więc hurtownik , a potem sklep . Obydwaj pośrednicy mają jakieś koszty własne ( płace , koszty magazynowania , inne koszty ) , to jest koszt minimalny czyli cena minimalna ich usługi pośredniczenia ( nie ceny towaru ) . Do swojej ceny wolno im doliczyć 10% zysku od swojej ceny pośredniczenia , nie więcej . Mówiąc inaczej , jeżeli będą obracali drogimi przedmiotami ( na przykład samochodami) , to nie będą naliczać zysku od wartości samochodu czyli od ceny producenta ale policzą sobie swoje płace i koszty magazynowania ( oraz inne koszty ) , dodadzą do tego 10% , to podzielą na ilość samochodów sprzedanych w miesiącu i otrzymają kwotę , o którą zwiększą cenę jednego samochodu . Tylko tak nie przekroczą PRAWA116 .



Zakończenie


W swoich artykułach poruszam sprawy ludzkich działań , w których dochodzi do przekroczenia PRAWA. W związku z tym , że społeczeństwo nasze od wieków już dba o przestrzeganie praw , więc uważam za konieczne zadbanie o przestrzeganie nowych praw , tych spisanych przeze mnie . Niektórych wykroczeń nie da się wyśledzić , tych które nie przejawiają się na zewnątrz , a są wynikiem fałszywych ludzkich postaw wewnętrznych . Niektóre jednak można śledzić i im zapobiegać , i tak jest z przekroczeniem maksymalnego zysku ( minimalnej ceny ) .

Nowość treści praw nie powinna stanowić przeszkody w ich wprowadzeniu , a jedynie ich zrozumienie i adaptacja mogą stanowić niejaką trudność , jednak oczywiste korzyści z nich płynące dla społeczeństwa powinny przeważyć nad przyzwyczajeniami i powinny umożliwić ich wprowadzenie . Trzeba mieć także na względzie to , że od staranności w przestrzeganiu praw zależy nasza szansa na nieśmiertelność .


Literatura:

1* Aforyzmy chińskie s.65 . PIW W-wa 1977

2* Druga Księga Królewska Biblia Warszawska 1975 ( Biblia Internetowa )


otrzymują :


Minister Sprawiedliwości Pan Jarosław Gowin

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski email: media@ms.gov.pl

głowy partii i ich zastępcy :

PiS - prezes Pan Jarosław Kaczyński i jego zastępca Pan Mariusz Kamiński email: biuro@pis.org.pl

PSL - Przewodniczący Rady Naczelnej PSL Pan Jarosław Kalinowski i Wiceprzewodniczący Pan Franciszek Jerzy Stefaniuk email:biuronkw@psl.org.pl






powrót