powrót


12 kwietnia 2003 01:10

ONZ powinna się naprawić


Źródło: wp.pl

Chirac: ONZ powinna odgrywać "główną rolę" (podkreślenie moje) w powojennym Iraku


(PAP) 11-04-2003, ostatnia aktualizacja 11-04-2003 20:45


11.4.Petersburg (PAP/AFP) - Prezydent Francji Jacques Chirac potwierdził (swoje wcześniejsze stanowisko ? - mój dopisek) w piątek, że ONZ powinna odgrywać "główną rolę" w odbudowie Iraku po wojnie w tym kraju


Opinię tę prezydent Francji wygłosił na zakończenie spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem


Trzej politycy, którzy przewodzili antywojennej opozycji, spotkali się w Petersburgu, by przedyskutować sytuację w Iraku i rolę ONZ w odbudowie tego kraju. (PAP)



Mój komentarz


ONZ nie 'odgrywał' 'głównej roli' w akcji militarnej przeciwko reżimowi Saddama z tej przyczyny , że przwodniczący Rady Bezpieczeństwa zablokował jej funkcjonowanie, by nie dopuścić do realizacji propozycji USA wszczęcia akcji militarnej. Pisałem o tym w 'Blokada ONZ' z 15 marca 2003.


Niwecząc zasadę partnestwa, ONZ zniweczył siebie samą jako instytucję, która w świadomości narodów była miejscem spotkania i dyskusji. Można próbować przywrócić stan zaufania do ONZ jako organizacji, sprzed tamtego momentu, jeśli podejmie się śledztwo w celu wyjaśnienia, kto manipulował w tamtym momencie decyzjami urzędników powodując 'blokadę'. Następnie należałoby wprowadzić zmiany w tej instytucji takie, by wykluczyć możliwość 'blokady' czym by ona nie była.


Opisałem to bulwersujące zdarzenie w 'Blokada ONZ' z 15 kwietnia 2003 i nie jest mi wiadome od tamtej chwili, że takie śledztwo wszczęto.

Wobec powyższego, ONZ nie nadaje się do 'odgrywania' 'głównej roli' i jest to niezależne od intencji prezydenta Chiraca, czy miał na myśli ONZ ze szlachetnym wizerunkiem miejsca spotkania narodów, czy chciał mieć wpływ na przebieg działań gospodarczych jako poplecznik swoich inwestorów.

Po tamtym zdarzeniu, każde spotkanie w tamtym gronie wydawać się będzie fałszywe i fałszem grożące.


ONZ jest niezbędnie potrzebna, jednak nie taka, jaką widzimy ją teraz.

Nie można więc udawać, jakby nic się nie stało. Zanim ktoś przywoła istnienie tej organizacji ponownie, przedtem musi uporać się z opisana wyżej sytuacją.



powrót