24 marca 2003 8:45
Jezuita myli pojęcia
Źródło: gazeta.pl
Włochy: pismo jezuickie krytykuje Busha za polityczne wykorzystywanie religii
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 22-03-2003, ostatnia aktualizacja 22-03-2003 17:20
Prezydent George W. Bush jest typowym fundamentalistą - uważa ksiądz Giovanni Marchesi z dwutygodnika włoskich jezuitów "La Civilta Cattolica". Zdaniem autora artykułu Amerykanie mają (...) poczucie misji "z góry", by bronić dobra na świecie. "To typowa dla USA wizja , (...) która prowadzi ich do stwierdzenia, że "oni jedynie są dobrzy, a za Atlantykiem i Pacyfikiem znajdują się państwa-kanalie, które trzeba zwalczać" - pisze ks. Marchesi. Dodał, że "pierwszą ofiarą tej totalitarnej wizji ofiary jest ONZ, gdyż wojna wybuchła, mimo sprzeciwu większości członków tej organizacji i bez jej mandatu".
Mój komentarz
G.Marchesi oburza się, że Amerykanie interweniowali w Niemczech Hitlera , Serbii Milosevica a teraz z kolei w Iraku Saddama. Czy autor trafnie używa terminu państwa-kanalie do tych właśnie państw ? Można się z nim zgodzić. Strach pomyśleć, co by było, gdyby nie interweniowali. G.Marchesi tego strachu nie odczuwa.
Może niektórzy Amerykanie mają poczucie misji. Naród amerykański interweniował w opisanych powyżej przypadkach, jego chłopcy ginęli i należy im się za to wdzięczność.
Interwencje były odpowiedziami na wydarzenia historyczne i błędem jest łączenie ich w ciąg , i dopatrywanie się w tym jakiejś wizji , nazwanej tu błędnie terminem 'totalitarny'. Termin 'totalitarny' stosowny jest za to dla nazwania tych 'państw-kanali', jeśli już pozostać przy tym ostatnim emocjonalnym i nieścisłym terminie. Terminem 'totalitaryzm' zwykło nazywać się państwa faszystowskie bądź komunistyczne . Takie pomylenie podstawowych pojęć jest niebezpieczne , bo zaciera wypracowane granice pojęciowe pomiędzy dobrem i złem.
Czy ONZ stało się czyjąś ofiarą ? Mandat był, bo była rezolucja 1441 a sprzeciw większości Rady Bezpieczeństwa przyjął formy niestatutowe, czym przewodniczący Rady samounicestwił ONZ. Piszę o tym w notatce 'Blokada ONZ' z 15 marca 2003.